Вести Свет Топ вести

Сè уште нема потврда дали на снимката од Виена е Данка Илиќ – осми ден од потрагата по исчезнатото девојче кај Бор

Потрагата по двегодишната Данка Илиќ влезе во осмиот ден, но и натаму изостануваат официјални информации за судбината на исчезнатото девојче. Дали Данка е на видеоснимката од Виена, кој ја објави Србин кој живее во австриската престолнина, или станува збор за девојче кое личи на неа, сè уште нема потврда.

Српското Министерство за внатрешни работи вчера не се огласи за чекорите кои се преземаат во истрагата. Дел од српските медиуми пренесоа дека се пребарувала и депонијата на стариот пат за Бањско поле кај Бор каде исчезна Данка. Претресот на тој терен завршил нешто по пладне, локацијата прво ја напуштила полицијата, а потоа и багерот кој околу еден час копаше низ депонијата.

Нови изјави во полиција вчера даваа сите членови на фамилијата на Данка, како и нејзините родители, а нивното испрашување ќе продолжи и во наредните денови. Засега не е познато што изјавиле тие по прегледување на снимката од Виена, односно дали ја препознале или негирале дека е нивната ќерка.

Српската полиција достави податоци за исчезнатото девојче до колегите во Австрија, како и снимката што ја објави Србинот кој живее во Виена. Австриските органи веднаш отпочнаа истрага, а Интерпол распиша жолта потерница по Данка Илиќ.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани соджини

Нетанјаху: Следат „уште поболни напади против Хамас“

Дејан Дејан

Украинската армија тврди дека ја држи контролата над Часов Јар и покрај руските напади

Дејан Дејан

Снегот на повисоките места засега не го попречува сообраќајот

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе