И Путин скокна во ледената вода на Селингер

Рускиот претседател Владмир Путин (65) скокна во ледената вода на езерото Селигер, во чест на православниот обичај за празникот Богојавление. Путин, на температура од околу шест степени Целзиусови под нулата, скокна по...

Најмалку 12 лица загинаа во снежната бура што зафати делови од Европа

Во снежната бура што ги зафати Белгија, Холандија и Италија загинаа најмалку 10 лица. Снежната бура, проследена со ветрови кои на места достигнаа до брзина од 200 километри на час,...

Најмалку тројца загинати во невремето во делови од Европа

Најмалку три лица ги загубија животите во денешни инциденти што се случија поради силна бура што ги погоди Холандија и други европски држави. Сите летови од амстердамскиот аеродром Схопхол се...

​​Бурa предизвика хаос во Холандија-откажани сите летови од аеродромот во Амстердам

Силна бура ја погоди Холандија како резултат на која беа откажани сите летови од и до аеродромот „Шипхол“ во Амстердам, јави Макфакс. Според достапните информации, брзините на ветерот во земјата...

Стејт департментот предупредува на опасноста од терористички напади во БиХ

Во предупредувањето на американскиот Стејт департмент за патување во Босна и Херцеговина  кое беше обновено на 10 јануари, се информира дека американските граѓани треба да внимаваат на опасноста од терористички напади...

Над 50 жртви во пожар во автобус во Казахстан

Пожар што избил во автобус во Казахстан денеска однел 52 животи, соопшти казахстанското Министерство за внатрешни работи. Трагичната несреќа се случила во северозападната област Актау. Пожарот избил додека автобусот бил...

Руското МНР реагира на изјавата на Рама за законот за јазици

Изјавата на премиерот на Албанија Еди Рама во врска со Законот за употреба на јазиците донесен во македонскиот Парламент е потврда на намерата да ја турка „Тиранската платформа“ со која...

Владата на чешкиот премиер Бабиш поднесе оставка

Владата на чешкиот премиер Андреј Бабиш денеска поднесе оставка, откако вчера не ја доби довербата на Парламентот на Чешка. Како што се посочува во владиното соопштение во кое е објавена...

Србија бара да биде дел од истрагата за убиството на Ивановиќ

Врие во Србија по убиствотот на српскиот политичар Оливер Ивановиќ на Косовска Миторвица. За Србија ова е терористички акт и така и ќе се однесуваме, рече српскиот претседател Александар Вучиќ,...

Вучиќ: Убиството на Ивановиќ е тероризам

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека убиството на Оливер Ивановиќ е терористички чин. – За државата Србија тоа е терористички акт и така ќе се однесуваме кон него, изјави...