Меркел: Името Северна Македонија е јасно

Договорот за името создава јасност и дозволува северна Македонија да стане членка на ЕУ и НАТО, порача вечерва германската канцеларка Ангела Меркел од заедничката прес-конференција со грчкиот премиер Алексис Ципрас...

Меркел на грчките политичари ќе им ја потенцира поддршката за Договорот од Преспа

Сакам да и се заблагодарам на Грција за се што постигнаа и покрај потешкотиите, но и севкупната улогата која ја има на Балканот во време кога е важно да се...

Трамп бесен на демократите го напушти состанокот за новиот буџет

14 минути траеше последниот обид на американскиот претседател и демократските лидери во Конгресот за усогласување на новиот буџет и ставање крај на делумната блокада на федералната влада. Трамп го напуштил...

Досега осум жртви од лавина во Австрија

Досега осум жртви од лавина во Австрија, nад илјада лица се заробени поради обилните снежни врнежи, кои не престануваат, a многумина се целосно отсечени од остатокот на земјата. Вчера попладне...

Трамп и демократите ја експалираа борбата за буџетот

Делумната блокада на американската федерална влада ќе продолжи. Синоќешното телевизиско обраќање на претседателот Трамп дополнително ја ескалира ситуацијата во Конгресот. Трамп нема да потпише никаков закон за новиот буџет во...

На творецот на ГМО бебињата му се заканува смртна казна

Колегите на кинескиот научник Хе Џианкуј, кој тврди дека создал генетски модифицирани близнаци, отпорни на вирусот на СИДА, тврдат дека му се заканува строга казна, па дури и смртна, поради...

Манафорт му дал предизборни податоци на руски соработник

Поранешниот шеф на Изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп, Пол Манафорт, во текот на неколку месеци во средината на 2016 година давал податоци од предизборни анкети на соработник, кој...

Алармот за тревога од лавини на Алпите на највисоко ниво

Се бројат жртвите од смртоносните лавини кои викендов ги погодија Алпите. Двете нови пронајдени тела во близина на Салцбург се 28-годишно момче и 23-годишна девојка. Лавината ги фрлила во амбис,...

Во лавините во Австрија загинаа 10 лица

Во лавините на Алпите загинаа 10 лица, а меѓу загинатите во Австрија се и тројца Германци. Австриските медиуми синоќа јавија дека се пронајдени телата на момче и девојка, по кои...

Ким Џонг-ун по четвртипат во Кина

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун се наоѓа во официјална посета на Кина на покана на кинескиот претседател Си Џинпинг. Како што објавија кинеските државни медиуми, тој престојува во Кина од вчера...