Откупот на ЕДС причина за препукување меѓу владата и опозицијата во Грција

Откупот на ЕДС од грчката државна компанија за електродистрибуција (ДЕИ) беше едногласно одлучен од Управниот одбор на ДЕИ, тоа е дел од стратегијата за проширување на компанијата на Балканот, а...

Тачи: Историски момент за обединување на Прешевската Долина со Косово

Косовскиот претседател Хашим Тачи смета дека постои реална можност за обединување на Прешевската Долина со Косово, со што, според него, би се реализирало легитимното право на Албанците од таа област...

Красимиров и пред бугарскиот суд призна дека ја убил Маринова

Северин Красимиров, осомничениот за убиството на бугарската новинарка Викторија Маринова, на почетокот на судскиот процес го призна делото. Веднаш по екстрадицијата од Германија, окружниот суд во Русе му одреди опротвор...

Трамп во посета на Франција го нападна домаќинот Макрон: Платете за НАТО!

Уште неслетан во Париз Доналд Трамп го нападна својот домаќин. Макрон да го плати тоа што го должи на НАТО. Американскиот претседател се приклучи во одбележувањето на 100 годишнината од...

Саудискиот крал нареди истрага за исчезнатиот новинар Кашоги

Саудискиот крал Салман денеска нареди истрага за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги откако турксите власти најавија претрес на саудискиот Конзулат во Истанбул, каде на 2 октомври влезе Кашоги и...

Исламска држава ја презеде одговорноста за терористичкиот напад во Мелбурн

Напаѓачот кој во Мелбурн до смрт избоде едно лица а три други повредени починал во болница откако беше застрелан од поицијата, соопштија австралиските власти. Одговорноста за терористичкиот напад ја презеде...

ЕУ: Белград и Приштина остануваат во контакт

Официјален Брисел денеска тврди дека Белград и Приштина остануваат во контакт и покрај острите пораки на српскиот претседател Александар Вучиќ по вчерашната рунда преговори дека дијалогот нема да продолжи се...

Лавров непријатно изненаден од шпионот во Австрија

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека е „непријатно изненаден“ од веста дека поранешен австриски полковник е обвинет за шпионажа во полза на Москва. Еден, во меѓувреме пензиониран,...

За лажно боледување во Србија ќе следува отказ

Работодавачите во Србија од јануари следната година ќе можат да даваат отказ на вработени кои отвораат лажни боледувања, предвидуваат најновите измени на Законот за работни односи. Тие одредби се носат...

Вулин: Приштина ја дестабилизира ситуацијата на Косово

Министерот за одбрана Александар Вулин изјави денеска дека ќе разговара со претставниците на мисијата КФОР, во врска со усвојувањето на законот во косовскиот Парламент, со кој се дозволува формирање на...