Ципрас: Грција нема да толерира предизвици кон нејзиниот интегритет

Грција нема да толерира никакви предизвици кон нејзиниот територијален интегритет, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. Изјавата на Ципрас следи по инцидентот од понеделникот кога се судрија грчки и турски...

Претстојат критични разговори помеѓу Вашингтон и Анкара

Анкара е последна дестинација од турнејата на американскиот државен секретар Рекс Тилерсон, кој престојуваше во Каиро, во Кувајт, во Аман и во Бејрут. Посетата на Тилерсон е во време кога...

Јужноафриканскиот претседател Зума си поднесе оставка

По интензивните притисоци од неговата партија, претседателот на Јужна Африка, Џејкоб Зума, си поднесе оставка, објави Би-би-си. Во телевизиската изјава тој рече дека се повлекува со непосреден ефект, но и...

Тилерсон пристигна во куса посета на Бејрут

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон денеска пристигна во куса посета на Бејрут, што е прва посета на Либан од страна на толку висок американски функционер за четири години. Тилерсон треба...

Плакат со мртовечка глава поставен пред Српската амбасада во Сараево

На влезот на Амбасадата на Србија во Сараево, непознати лица залепиле плакат на кој е нацртана мртовечка глава, а под него пишува „Четници костобацани“. Српскиот амбасадор во БиХ, Станимир Вукичевиќ...

Самарас поднесе тужба против Ципрас за случајот „Новартис“

Поранешниот грчки премиер Андонис Самарас, поднесе тужба против актуелниот претседател на Владата на Грција, Алексис Ципрас, поради вмешаноста на неговото име во случајот со фармацевтската компанија „Новартис“. Самарас го обвини...

17 загинати во оружен напад во средно училиште во САД

Најмалку 17 лица загинаа во напад со огнено оружје во средното училиште Марџори Стоунман Даглас во Флорида. Нападот го изршил поранешниот ученик Николас Круз, кој претходно бил избркан од училиштето...

Габриел: Главен услов за членство на Србија во ЕУ е прифаќање на независноста на Косово

Србија мора да ја прифати независноста на Косово доколку сака да се приклучи кон Европската унија, изјави синоќа во Приштина шефот на германската дипломатија Зигмар Габриел. - Доколку Србија сака...

Ерјавец повтори дека Словенија ќе ја тужи Хрватска пред судот на ЕУ

Словенечкиот министер за надворешни работи Карл Ерјавец изјави дека извршувањето на пресудата за границата со Хрватска е правно, а не политичко прашање, како што рече Жан-Клод Јункер. Ерјавец истакна дека...

Поранешен ученик уби 17 луѓе во училиште на Флорида

Поранешен ученик во средното училиште од градот Паркленд во Флорида отвори оган во училиштето и уби 17 луѓе, соопшти окружниот шериф Скот Израел. Тој информира дека е утврден идентитетот на...