Се огласи ќерката на отруениот руски шпион, Јулија Скрипал: И двајцата сме подобро!

„Секој ден се чувствувам се подобро, станувам се посилна и ви благодарам за вниманието“, ова се зборови на Јулија Скрипал, ќерката на рускиот шпион Сергеј, заедно отруени со нервен отров,...

Трамп ја распоредува Националната гарда на границата со Мексико

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша наредба за распоредување припадници на Националата гарда на американско-мексиканската граница со цел спречување илегална имиграција, сметајќи дека ситуацијата е на „критична точка“. „Моменталната погранична безбедност...

Медиумска глорификација на локалните власти на сметка на граѓаните

Кога се јавувате на телефонот на порталот Јужен Банат, автомат одговара дека претплатникот не може да прима повици. Тоа не би било чудно да не станува збор за портал кој...

Нетанјаху ги пофали израелските војници: Го штитат суверенитетот!

Премиерот на Израел, Бенџамин Нетанјаху ги пофали израелските војници по крвавите судири на граница со Појасот Газа, во кои беа убиени 16 Палестинци и преку илјада се ранети. Нетанјаху особено...

Русија тестираше нова интерконтинентална балистичка ракета

Руската војска соопшти денеска дека успешно ја тестирала својата најнова интерконтинентална ракета. Во соопштението на Министерството за одбрана се наведува дека ракетата била лансирана од Плесетска во северозападна Русија и...

Силен земјотрес на Папуа Нова Гвинеја

Земјотрес со интензитет од 6,9 степени според Рихтеровата скала е регистриран во близина на јужниот брег на островот Нова Британија во Папуа Нова Гвинеја, соопшти Американскиот геофизички институт. Според институтот,...

Земјотрес со јачина од 5,7 степени во Таџикистан

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала е регистриран во Таџикистан, соопшти Европскиот средоземноморски сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот бил регистриран на 109 километри источно од главниот град...

Шојбле се надева дека Велика Британија ќе остане во ЕУ

Претседателот на Бундестагот и поранешен германски министер за финансии Волфганг Шојбле изјави дека се надева дека Велика Британија ќе се предомисли со одлуката да ја напушти Европската унија по изразената...

Тачи: Апсењето на Ѓуриќ е оркестрирано од Србија

Апсењето на директорот на српската владина Канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, во понеделникот во Косовска Митровица, е оркестрирано од Србија, со цел да се создаде 'комплицирана состојба', изјави...

Најмалку шестмина загинати во судир помеѓу израелската армија и Палестинците

Во судир помеѓу Палестинците и израелската армија во Појасот Газа, загинаа најмалку шест луѓе, а 350 се повредени. Во соопштението од израелската армија се наведува дека Палестинците фрлале камења и...