„Комерсант“: Руската војска планира да се откаже од паметните телефони

Руската армија ја разгледува можноста да се откаже од употребата на мобилни телефони со навигација и камери, објави московскиот весник „Комерсант“. Весникот, повикувајќи се на извори во Генералштабот на руските...

Аргентинската полиција заплени речиси 10 тони марихуана

Аргентинтинската полиција заплени речиси 10 тони марихуана во вредност од 20 милиони долари, информираше министерката за безбедност Патрисија Булрич. Марихуаната била скриена во камион-ладилник, кого полицијата го запрела во Сан...

Во Њујорк уапсени две лица кои поседувале експлозивен материјал

Двајца браќа близнаци се уапсени во Њујорк откако полицијата откри околу 15 килограми експлозивен материјал во нивниот стан. Федералното обвинителство на Менхетн соопшти дека едниот брат, 27-годишниот професор Кристијан Торо,...

Рекс Тилерсон во посета на Турција

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и американскиот државен секретар Рекс Тилерсон имаа „продуктивен“ разговор во Анкара, во кој ги разгледаа взаемно прифатливите начини за подобрување на билатералните односи, соопшти синоќа...

Коцијанчич: ЕУ работи со Белград и Приштина на правно обврзувачки договор

Официјалните претставници на Европската Унија кои посредуваат во дијалогот меѓу Белград и Приштина работат со претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи за постигнување сеопфатна нормализација на...

Американските училишта заложници на моќното лоби за производство на оружје

Америка никако да се промени. И по последниот масакр во училиштето во Флорида, каде од ученик уби 17 деца, Америка и нејзиниот претседател не се во состојба да го идентификуваат...

Тачи: Специјалниот суд е „историска неправда“ за Косово

„Историска неправда“ е Специјалниот суд за воени злосторства во Косово, изјави косовскиот претседател Хашим Тачи. Во интервју за Асошијетед Прес, тој рече дека неговата влада не е многу задоволна од...

17 загинати во пукање во училиште на Флорида

  Најмалку 17 лица загинаа во напад со огнено оружје во средното училиште Марџори Стоунман Даглас во Флорида. Шест лица се повредени од кои тројца во критична состојба соопштуваат локалните...

Дачиќ: Наводните договори за поделбата на Косово се шпекулации

Наводниот договор на Белград, Приштина и Тирана за размена на територии и поделба на Косово, се само шпекулација, изјави шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ во интервјуто за денешното издание...

Сирил Рамафоза избран за нов претседател на Јужна Африка

Парламентот на Јужна Африка денеска го избра Сирил Рамафоза за нов шеф на државата, откако досегашниот претседател Џејкоб Зума синоќа поднесе оставка под притисок на владејачкиот Африкански национален конгрес (АНЦ)....