„Газета Експрес“: Дијалогот блокиран, Брисел нема датум за следна средба Тачи-Вучиќ

Неуспешното продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина на 7 септември во Брисел, односно одбивањето на претседателот на Србија Александар Вучиќ да се сретне со неговиот косовски колега Хашим Тачи,...

Трамп: САД се повлекуваат од Договорот за ликвиидрање на ракети од среден дострел

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа соопшти дека САД ќе се повлечат од Договорот со Русија за ликвидирање на ракети од среден дострел, затоа што, како што рече, Москва ја прекршува...

Бројот на загинати во калифорниските пожари продолжува да расте

Бројот на загинати во пожарите кои ја зафатија северна Калифорнија се зголеми на 42 лица, со што стана најсмртоносниот во историјата на американската сојузна држава. Доцна синоќа пожарникарите открија уште...

Анкара: Наскоро ќе откриеме што се случило со телото на Кашоги

Турските истражни органи наскоро веројатно ќе утврдат што се случило се „телото на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги“, изјави денеска неименуван висок официјален турски претставник. Тој нагласи дека на турските...

Две лица загинаа во ураганот Мајкл, околу 320.000 не успеале да се евакуираат

Две лица загинаа на Флорида во третиот по јачина ураган кој го погодил американското југоисточно крајбрежје. Ураганот Мајкл ја погоди Флорида како бура од четврта категорија со ветрови од 250...

Ципрас: Повеќе не постои нелогична употреба на тајните фондови на МНР

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изјави дека повеќе не постои „нелогична употреба на специјалните фондови” во Министерството за надворешни работи иа Грција и дека веќе нема случаи пари „да се...

Харадинај го предуреди Тачи дека ќе биде разрешен ако потпише промена на границата

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај го предупреди претседателот на државата Хашим Тачи дека може да биде разрешен и да одговара за кршење на Уставот и законите доколку во дијалогот со Србија...

Ердоган: Трпеливо чекаме објаснување од принцот

Претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган изјави дека трпеливо чека објаснување од саудискиот принц Мохамед Бин Салман за убиството на новинарот Џамал Кашоги. Ердоган рече дека снимката од убиството која...

Израелски воени авиони нападнаа позиции на терористи во Газа

Израелски воени авиони нападнаа позиции на терористи во Газа, информира израелското Министерство за одбрана. Претходно израелски медиуми јавија дека Палестинци отвориле оган со минофрлачи од Газа и уништиле автобус во...

Апсењата на 18 Саудијци поради смртта на Кашоги за Трамп е „добар прв чекор“

Претседателот на САД Доналд Трамп ги оквалификува како „добар прв чекор" извршените од Саудиска Арабија апсења во врска со смртта на Џамал Кашоги и додаде дека ќе соработува со Конгресот...