Московската и Киевската Патријаршија ја започнуваат битката за имотот и верниците

Заедно со тензиите околу формирањето на Украинската православна црква независна од Москва, се зголемуваат и стравовите дека ќе дојде до жестоки битки за парохиите и имотот, кои дополнително ќе ги...

Најмалку седуммина загинати по налетот на ураганот Марјкл во САД

Најмалку седум лица загинаа во налетот на ураганот Мајкл во американските сојузни држави Флорида, Џорџија и Северна Каролина. Мајкл, најмоќниот ураган во континентална Америка во последните 50 години, го зафати...

ОН изрази загриженост поради необјаснетото исчезнување на Кашоги

Високи претставници на ОН изразија загриженост до Саудиска Арабија поради необјаснетото исчезнување на саудискиот новинар Џамал Кашоги во Турција, изјави портпаролот на генералниот секретар на ОН, Стефан Дижарик. „Не располагаме со...

Вулин: На идејата за разграничување најмногу се противат Македонија и Црна Гора

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин во интревју за весникот „Политика“, говорејќи за формирањето на косовската војска и разграничувањето, изјави дека на идејата за разграничувањето со „Голема Албанија“ најмногу се...

Во Белгија уапсен фудбалскиот агент Драган Сиљаноски, како дел од скандалот со наместените натпревари

Драган Сиљаноски, агент на хрватскиот тренер Иван Леко од белгискиот клуб Бриж, е уапсен за перење пари и корупција во скандалот со наместените фудбалски натпревари. Иван Леко, пред два дена,...

Дачиќ: САД го сменија ставот кон дијалогот Белград-Приштина

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави дека САД ја смениле политиката кон дијалогот меѓу Белград и Приштина, но дека не се очекува да го повлечат признавањето на...

Цариградската патријаршија и даде автокефалност на црквата во Украина

Цариградската партијаршија денеска соопшти дека го почна процесот за давање на независност на црквата во Украина во однос на Руската православна црква. Цариградската патријаршија по денеска одржаниот редовен Синод, соопшти...

Ќе се формира турско-саудиска работна група за Кашоги

На предлог на Саудиска Арабија одлучено е да се формира заедничка работна група за расветлување на случајот со исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги, изјави портпаролот на турскиот претседател Ибрахим Калан....

Меѓународната заедница бара транспарентна истрага за смртта на Кашоги

Поголем број земји, асоцијации и меѓународни организации го осудија убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги и побраа спроведување транспарентна и независна истрага за случајот. Високиот претставник на ЕУ за надворешна...

„Газета Експрес“: Дијалогот блокиран, Брисел нема датум за следна средба Тачи-Вучиќ

Неуспешното продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина на 7 септември во Брисел, односно одбивањето на претседателот на Србија Александар Вучиќ да се сретне со неговиот косовски колега Хашим Тачи,...