Белата куќа одговори со допис на тужбата на Си-Ен-Ен

Белата куќа одговори со допис на тужбата на Си- н-Ен против администрацијата на Доналд Трамп, велејќи дека новинарот нема уставно право на пристап до канцеларијата на претседателот на САД. Во...

Европратениците бараат јакнење на проверките за извоз на оружје од ЕУ

Системскиот неуспех на земјите-членки на ЕУ за примена на правилата на ЕУ за контрола на извозот на оружје треба да се реши со механизам за санкции, соопшти денеска Европскиот парламент....

Британската влада одлучува дали да го прифати нацрт-договорот на Меј за Брегзит

Клучен состанок на британската влада е закажан за попладневo. Премиерката Тереза Меј се обидува да ја добие поддршката од своите колеги за нацрт договорот за одвојувањето на Велика Британија од...

Саудиска Арабија вети дека одговорните за убиството на новинарот Кашоги ќе бидат казнети

„Ова е првиот чекор на долгото патување. Ќе го превртиме секој камен и ќе ги дознаеме сите факти“, министерот за надворешни работи на Саудијска Арабија, Адел Ел Џубеир, вети дека...

Русија ги приземји сите „Сојузи“, можно одложување и на испораките на МВС

Високиот официјален претставник на руската вселенска агенција „Роскосмос“ Сергеј Крикаљев денеска изјави дека Русија би можела да го одложи планираното испраќање товар без човечки екипаж на Меѓународната вселенска станица (МВС)...

Тачи: Договор за промена на граници со Србија до идната пролет

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека се надева оти пред идната пролет Косово ќе постигне договор со Србија, кој би вклучувал промена на границите и размена на територии. „Промената на граници...

Шведскиот Парламент не ја изгласа предложената коалициска малцинска влада

Шведските пратеници денеска ја отфрлија предложената малцинска влада на Умерените партии на десниот центар и Христијанско-демократска партија, поради што земјата нема влада иако изборите се одржаа на  9 септември. Улф...

Осомничениот за убиството на новинарката Маринова ќе биде екстрадиран во Бугарија

Човекот осомничен за убиството на бугарската новинарка Викторија Маринова наскоро ќе биде префрлен во Бугарија, соопшти Обвинителството во германскиот град Целе. Според Обвинителството, тој ќе биде екстрадиран за десет дена. Дваесетгодишното...

„Дејли Телеграф“: Можни се нови оставки во британската Влада поради планот за Брегзит

Британската премиерка Тереза Меј се соочува со можни нови оставки на министри од нејзината Влада, откако го прифати барањето на Европската Унија да нема временско ограничување во спроведувањето на планот...

Московската и Киевската Патријаршија ја започнуваат битката за имотот и верниците

Заедно со тензиите околу формирањето на Украинската православна црква независна од Москва, се зголемуваат и стравовите дека ќе дојде до жестоки битки за парохиите и имотот, кои дополнително ќе ги...