25 мртви во автобуска несреќа во Перу

25 мртви во сообраќајна несреќа во јужниот дел на Перу при која автобус падна од гребен од височина од 200 метри. Началникот на сообраќајната полиција Дино Ескудеро изјави дека во...

Оставка среде прес-конференција на хрватскиот државен секретар за демографија

Државниот секретар во Министерството за демографија, семејство, млади и социјална политика на Хрватска, Марин Стрмота, поднесе оставка среде заедничка прес-конференција со министерката Нада Мурганиќ. Прес-конференцијата се одржувала по состанокот на...

Во ОН почнуваат преговори за светски договор за миграции

Државите членки на ОН, со исклучок на САД, денеска ќе почнат преговори за постигнување светски договор за миграции, кој треба да биде потпишан во декември во Мароко. Договорот нема да...

Дали Ердоган има намера да ги нападне сириските сили?

Во Сирија моментот на конечната пресметка околу курдскиот град и регион Африн, е се поблиску. Турската артилерија ја бомбардира курдската енклава додека се погласни се информациите дека сиријските провладини сили...

Вучиќ: Најдоцна до почетокот на април предлог за „Решавањето на Косово“

Кон крајот на март, најдоцна до почетокот на април ќе излезам со предлог за „Решавање на Косово“-изјави претседателот на Србија Александар Вучиќ во емисијата „Кирилица“ на телевизија „Хепи“. - Ќе...

Курдската милиција демантира дека се договорила сириската армија да влезе во Африн

Сириската курдска милиција Сили за заштита на народот демантира дека се договорила со Дамаск заедно со сириската армија да влезе во енклавата Африн. - Нема договор. Имаше само повик од...

Рашагејт – Што правела руската фабрика за тролови?!

Значи сепак, еден вид на информатичка војна во руското мешање со американските избори од 2016 година, имало. Американскиот обвинител Роберт Милер обвини три руски компании и 13 руски граѓани, вклучувајќи...

Борисов-Орбан: Сега е шансата да го интегрираме Балканот во ЕУ

Бугарското претседателство на Советот на ЕУ се одвива добро - тука дојде половина Европа и тоа покажува колку важна улога игра Бугарија во европската политика, изјави премиерот на Унгарија Виктор...

17 мртви во Мозамбик откако ѓубре затрупа повеќе куќи

Најмалку 17 лица загинаа денеска, а неколкумина се повредени во Мапуто, главниот град на Мозамбик, откако 15 метри висок куп отпад и ѓубре затрупа седум куќи. Несреќата се случи околу...

Демократскиот сојуз на Косово против идејата на Рама за заеднички претседател со Албанија

Партијата се огласи против идејата што ја изнесе албанскиот премиер Еди Рама во својот говор по повод десетгодишнината од независноста на Косово, а која се однесува на приближување на националните и...