Средбата Димитров – Коѕијас – Нимиц е вистински старт на преговорите за името

На почетокот на идната недела ќе се одржи новата рунда разговори во спорот околу името меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција со посредништво на Метју Нимиц. Се уште...

Неизвесности околу Законот за јазиците

Неизвесно е кога и како ќе се разреши ситуацијата со Законот за јазиците. Работни групи на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ деновиве се среќаваат во обид да најдат решение за блокадата,...

Вода повторно протече во депото, документите се во опасност

Во оваа соба на депото на Државниот архив беа складирани единствените документи и планови кои го преживеаа минатогодишниот пожар што целосно ги уништи бараките на градската управа за урбанизам во...

Детската клиника ќе се зајакне со 20 нови медицински сестри

Временото затворање на хематолошкото одделние на детска ги размрда здравствените власти. Клиниката ќе се зајакне со нови 20 медицински сестри. Министерот Филиче веќе испратил барање до Фондот за здрвство за...

Тројца затвореници штрајкуваат со глад

Тројца затвореници од Струмица, Струга и Скопје започнаа штрајко со глад во Штипскиот затвор. Веде директорот Тодоров за Телма потврди дека еден од затворениците, тој што е од Струга, бара...

Села бара отштета од 30 милиони денари за нападот во Собранието

Адвокатот на Зијадин Села на денешната главна расправа побара отштета за својот клиент во висина од 30 милиони денари. Средствата што се бараат како отштета се за материјалните трошоци за...

Јункер на 25 февруари во Македонија – прва станица од неговата посета на Западен Балкан

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, на 25 февруари ќе ја посети Република Македонија како прва земја од неговата турнеја низ државите од Западен Балкан во насока на презентација...

Османи: Не може да има парцијално решение за името

Изјавата на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, за грчката ТВ Скај дека сме земја без име, е дадена во позитивен контекс и се однесува на актуелната состојба со употребата на...

Груби очекува помош од САД за решавање на спорот со Грција

Претседателот на Комисијата за европски прашања и пратеник во македонското Собрание Артан Груби во Белата куќа во Вашингтон се сретна со специјалниот советник на заменик претседателот на САД Мајк Пенс, Моли Монтгомери,...

Каминис: Да покажеме дека на ниво на ниска политика Скопје и Атина можат мирно да коегзистираат

Строго ќе се ограничиме на нашата улога, на соработката на двата градови, за да испратиме порака дека соработка со градот Скопје е најдоброто нешто што можеме да го направиме во...