Гласа дијаспората, затворениците, болните и изнемоштените лица

Во пресрет на утрешниот референдум, денеска гласаат болните и изнемоштени лица, затворениците и лицата во домашен притвор, како и македонските државјани во странство кои се пријавиле за изјаснување. Во 69 од...

Двајца мртви, еден на интензивна по престрелката во центарот на Скопје

Двајца мртви, еден хоспитализиран на КАРИЛ, ова е исходот од синоќешната престрелката во центарот на Скопје. По наредба на јавен обвинител, телата на двете лица убиени во престрелката на „Рузвелтова“...

Секој петти граѓанин на Македонија е гладен, а годишно се фрлаат околу 12 илјади тони храна

Во Македонија околу 450 илјади граѓани  имаат проблем да обезбедат храна или во просек имаат по еден оброк дневно. Секој петти граѓанин на Македонија е гладен, а годишно се фрлаат...

Двајца убиени, еден повреден во криминална престрелка на Рузвелтова

Ноќеска во вооружена криминална престрелка на улица Рузвелтова, во близина на крстосницата со улица Орце Николов, убиено е едно лице, а две се борат за живот. Престрелката се случила пред...

Нова еколошка бомба во Тетово

Целиот двор на претоварната станица кај тетовски Требош е пренатрупан со смет. Нова еколошка бомба во Тетово пак се појави, откако пред две години дивата депонија на влезот од градот...

Ослепен рудар при работа три години бара оштета од осигурителна компанија

Пред четири години силната експлозија во рударската јама во „Злетово“ го остави без очи Дејан Златинов. Му требало цели две години за да сфати дека живее во темнина. Иако неговата...

Семејството Спасовски нема елементарни услови за живот на нивните деца

Готват, спијат во оваа соба, која е речиси десет квадрати, а таванот може во секој момент да им се урне над главите на четиричленото семејството Спасовски, кои живеат во селото...

Груевски: Ако не се спомне моето име, СЈО не го чуствуваат доволно атрактивен предметот кој го работат

Денес повторно, иако не ме внесуваат во истрагата, СЈО ме спомнуваат дека пред 17 години сум учествувал во нешто за што во тоа време, ниту како министер сум имал ингеренции...

Независниот синдикат во образование и наука обвинува за кршење на работничките права

Независниот синдикат на образование и наука на прес конференција обвини за непочитување на работничките права на просветните работници. Тие во барањата упатени до повеќе институции бараат решавање на повеќе проблеми...

Поради методологијата на правење на Избирачкиот список, дел граѓани сепак нема да можат да гласаат

Доколку вашата лична карта истекува после 7-ми септември, а пред денот на референдумот 30-ти септември, и немате важечки пасош, тогаш Вашето име го нема во избирачкиот список. Ваквите пропусти се...