Црна Гора ја тргна Македонија од листата на земји кои смеат да патуваат кај нив

Институтот за јавно здравје на Црна Гора го ажурираше списокот на земји со активна стапка на случаи на ковид-19 на помалку од 25 заразени на 100. 000 жители, што значи...

Медицинска сестра на дигестивна хирургија позитивна на Ковид-19

Медицинска сестра на дигестивна хирургија е меѓу позитивните на Ковид -19. 16 нејзини колеги, медицински сестри и болничари се во самоизолација. Меѓу контактите што ги навела, нема лекари. Информацијата за...

Конечно тестирани 14 лица од семејството на починатиот од Чаир

Центарот за јавно здравје денеска конечно го тестирал семејството на починатиот од Чаир, кому посмртно му беше потврден Ковид-19. Брисеви се земени од 14 луѓе, но без полициска асистенција, бидејќи...

КОД: Сите прислушуваат преку МВР, иако треба да се разделат од локацијата на згаснатата УБК

Законската шема на процесот за следење на комуникаци треба да изгледа вака. Операторите за телекомуникации се на стартот- преку нив се одвиваат комуникации кои може да се следат. Сообраќајот преку...

Шеќеринска: Моја обврска не е да зборувам за минатото, туку да не дозволам да се повтори 2001

По бурните реакциите во јавноста за фотографијата на која зад министерката Шеќеринска се гледаат симболи на УЧК, таа денeска со одговор - Доаѓаат од оние кои девет години биле во...

Парапетчиња се множат, градоначалниците спијат – тотален хаос на оридското крајбрежје

Дивоградби, парапетчиња, шанкови, тераси... Крајбрежјето на Охридското езеро продолжува да се уништува со несмален интензитет и покрај апелите на локалното население, екологистите па дури и централната власт која од неразбирливи...

Отец Душан го продава старото училиште во с. Црешнево – градоначалникот ќе истражува како го купил

Автомобили, станови, куќи, и едно основно училиште на продажба. Огласот е вистинит, а 4-ти ден нема купец за старото основно училиште во селото Црешнево во општина Македонски Брод. Го купил...

Избори на петти јули без консензус?

Нема доближување на партиските ставови околу изборниот датум. СДСМ го фиксира 5-ти јули, ВМРО ДПМНЕ не сака да разговара за избори со толкав број заболени, а ДУИ и натаму инсистира...

Нови 13 заразени текстилни работнички по масовниот скрининг

Масовниот скринг на текстилните работнички од конфекцијата која шести ден е затворена покажа 13 новозаразени работнички од три општини Штип, Карбинци и Кочани, во денешниот билтен се евидентираат и две...

Чаир ново потенцијално жариште на Ковид-19

Од вкупно 24 новодијагностицирани во Скопје, денеска 11 се од Чаир. Во Чаир раздвижено како да нема пандемија на опасниот ковид 19. На двете страни од новиот заштитен ѕид полицајци...