Поскапуваат горивата – „еуросупер 95“ за три, а „еуросупер 98“ и еуродизелот за 2,5 денари

Малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек за 8,50 отсто, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Малопродажната цена на бензинот „еурсупер 95“ се зголемува за три денари...

Анѓушев не коментира за владината помош за исплата на плати во „Брако“ – од „Систина“ велат ги исполниле условите

„Одлучив да не коментирам“- ни рече Кочо Анѓушев во телефонски разговор на прашањето зошто како доскорешен вицепремиер, а сега бизнисмен се одлучил да конкурира за државна помош за исплата на...

Од среда почнува предвремена исплата на мајската пензија

Исплатата на мајските пензии почнува од среда, 27 мај, информираат од Министерството за труд и социјална политика. Предвремената и етапна исплата на пензиите се реализира втор месец, со цел поголема...

Земјоделците бараат отштета за зимската зелка

Земјоделците од крајезерското село Николиќ во Дојран бараат отштета за зимската зелка. Проиводителите велат дека 90% од посевите останале необрани поради пандемијата со КОВИД 19. Зелката којашто овде се бере...

Светска банка не ја премисли Кочовска да стави потпис на заемот од 90 милиони евра – бара детали

Нема политичка заднина бидејќи досега потпишав задолжувања од 1,2 милијарди евра, но за заемот од Светска банка кој е наменски мора да знам за што ќе се трошат парите -...

Презентирани две сценарија за ефектите од Кови-19 врз туристичко- угостителскиот сектор

До август или септември, масовно се откажани аранжманите во туристичкиот сектор во земјава, а има и драстичен пад на бројот на туристи, што се очекуваа од странство, стои во Студијата...

„ Макпетрол“ А.Д. : Владата одолговлекува, а може со уредба да ја изедначи акцизата на есктралесното гориво со дизелот

Анализите во фиока, министрите за финансии и економија дополнително ќе одлучуваат за судбината на штетното екстралесно гориво кое влегува во земјата и ја загадува животната средина. Иако во втората половина...

Наместо одговори за картичките за граѓаните, министрите зачудени од прашањата на новинарите

Наместо одговори за граѓаните кој, кога и како може да добие платежни картички од 6 плус 3.000 денари за купување на домашни производи и ваучери за туризам од 6.000 денари,...

За две недели првични резултати по анализите за изедначување на акацизата на екстралесното гориво со дизелот

Министерството за финансии не обелоденува што покажале анализите за изедначување на акацизата на екстралесното гориво со дизелот. Иако во втората половина на април најавија  дека за две до три недели...

Синдикатите за угостителство и туризам бараат од Владата обезбедување сигурност и надоместоци за работата

Додека чекаат да се вратат на работа, од туристичко – угостителскиот сектор го рекактивираа Синдикатот, со цел, како што рекоа денеска, да упатат барања до Владата, да им обезбеди сигурност...