ПОДГОТОВКИ ЗА ЕП: СЛОВЕНИЈА-МАКЕДОНИЈА 33-28

Претпоследната контрола или првиот  тест во комплетен  состав,сениорите го завршија со пораз во Словењ Градец.Словенија во дебито на новиот селектор Љубомир Врањеш победи со 33-28.Освен  изедначените, воведни 15-на минути,Македонскиот состав...

Близнаците Анастасија и Габриел првите бебиња родени во 2020-та година

Близначињата Анастасија и Габриел се првите бебиња што се родија годинава во Скопје на клиниката за гинекологија и акушерство. Министерот за здравство, Венко Филипче уште вчера информацијата ја објави на...

Истрагата за „Меѓународен сојуз“ финишира, се очекува обвинението од тимот на Рускоска

Маратонски распит на Бојан Јовановски – „Боки 13“ во обвинителството за организиран криминал околу финансикото работење на неговата невладина организација „Меѓународен сојуз“ и парите, околу еден милион евра кои легнаа...

Се бараат итни мерки за заштита на костеновото дрво

Итни мерки за заштита на костеновото дрво од болеста рак на кората, спречување на масовната кражба на костенот и негова промоција како органска храна се пораките упатени од манифестацијата Шарпланинска...

Топ Тема 13.12.2019

https://youtu.be/f0Gks4mgOa8 Гостин во Топ Тема директорот на Државен завод за ревизија Максим Ацевски

Гласачите длабоко поделени на едни од најзначајните избори во Британија

После Втората Светска војна Британците гласаат на најзначајните парламентарни избори во државата. Избираат меѓу премиерот Борис Џонсон и лабуристот Џереми Корбин, првиот им ветува излез од ЕУ до крајот на...

Оперирани уште две деца со срцеви аномалии во „Аџибадем Систина”

Не може секој да прави операција на срце кај дете, бидејќи голема е разликата меѓу кардиохирург за возрасни и деца. Детската кардиохирургија е многу специфична гранка во медицината, вели проф....

Во телефонски разговоро објавен на You tube, Орце Камчев бара да нема „војна“ со фамилијата Заеви

Вчера од судница денеска бизнисменот Орце Камчев одекна во аудио разгoвори кои се поставени на јутуб. Во 7 кратки аудио снимки Камчев од непознат  соговорник бара средба со братот на...

Полициска акција во Грчец и Арачиново

Полициска акција во Грчец и Арачиново со запленет кокаин. Неофицијално според полициски извори уапсени се неколку лица за неколку кривични дела . Според жителите на овие две скопски села полицијата...

Мнозинството уставни судии против иницијативата за Законот за амнестија

Мнозинството уставни судии во расправата на денешната седница се изјаснија дека не ја поддржуваат иницијативата за оценување на уставноста на член 1 и член 2 од Законот за амнестија, врз...