Преписката меѓу Мицкоски и Рашковски полна со меѓусебни обвинувања

Владата објави комуникација помеѓу Христијан Мицкоски и Драги Рашковски во која лидерот на ВМРО-ДПМНЕ го обвинува владиниот генерален секретар дека зема провизии од авионскиот превоз на македонските државјани кои се...

Владата одлучи, се воведува полициски час од 21 до 06 часот

Владата на денешната седница донесе одлука за воведување на полициски час кој ќе трае од 21 до 06 часот со цел да се заштити населението и да се спречи и...

Во Тетово се отвараат пунктови и телефонски броеви за епидемиолошка анкета

За да се намали движењето на граѓаните кои имаат одредени здравствени проблеми и симптоми јавните здравствени служби од Тетово организираа тие да добиваат здравствени и медицински услуги на пунктови поставени...

Филипче: Стабилна состојбата на сите пациенти, се прават анализи на 30 лица, негативни тестовите на 12 патници кои стигнаа од Брисел

Бројот на заболени од коронавирус во земјава е 35. Сите дијагностицирани се со лесна клиничка слика. Стабилна е состојбата на сите пациенти на Клиниката за инфективни болести, на пациентите во...

Пендаровски: Дефинирани се уште локации како „Пепелиште“ на Криволак

Доколку бројот на лица кои се враќаат во Македонија од високоризичните земји зафатени со коронавирус се зголеми има други локации како касараната „Пепелиште“ на Криволак каде тие ќе бидат испратени...

Меркел: До 70% германци можат да бидат заболени од корона вирусот

Германската канцеларка Ангела Меркел очекува дека меѓу 60 и 70 проценти од населението во Германија ќе добие коронавирус. Според германските медиуми, ова било кажано зад затворени врати на седница на...

Бајден сè поблиску до номинација за претседателски кандидат од Демократската партија

Поранешниот американски потпретседател Џо Бајден на вчерашните внатрепартиски избори за претседателски кандидат од редовите на Демократската партија, забележа клучна победа во Мичиген, со што се зголемија шансите тој да биде...

ВМРО ДПМНЕ и ДУИ сметаат дека изборните листи на СДСМ-БЕСА се причина за пораз на изборите

Кандидатски листи со стари компромитирани кадри, вака ВМРО ДПМНЕ  и ДУИ го оценуваат изборот на СДСМ и БЕСА . Не се штедеа зборови ниту за носителите на листите. Вмро Дпмне...

Димитров – Соботка: Австрија останува силен поддржувач за почеток на преговорите

Европските интеграции на Северна Македонија и очекувањата од претстојниот Совет на ЕУ беа во фокусот на средбата на министерот за надворешни работи, Никола Димитров со претседателот на Националниот Совет на...

Коронавирусот од Италија се шири низ Европа

Неколку европски држави потврдија дека имаат регистрирани случаи на болни од коронавирусот,очигледно сите поврзани со епидемијата во Италија. Австрија, Хрватска и Швајцарија соопштија дека имаат луѓе заразени со коронавирусот, откако...