Категорија : Вести

Избори 2020 Македонија Топ вести

Одбиени тужбите на ВМРО-ДПМНЕ, нема да се брои ливче по ливче

Дејан Дејан
Управниот суд ја отфрли тужбата на ВМРО-ДПМНЕ за сумирање на изборните резултати и нема да се преборјуваат гласовите ливче по ливче. Повеќе од еден час...
Македонија

МТСП утврдилe неправилности во постапувањето на Центарот за социјални работи

Дејан Дејан
Министерството за труд и социјална политика попладнево информираа дека инспекцискиот надзор покажал неправилности во постапувањето на Центарот за социјални работи во овој случај. Инспекцискиот надзор...
Економија

Ивршителите нема да ги чепкаат минималните плати – од денеска пак се блокираат сметки

Дејан Дејан
Граѓаните кои изгубиле работа или им се намалени платите на минималец од 14.500 денари поради корона кризата, нема да бидат извршувани – смирува претседателот на...
Избори 2020 Македонија

ДУИ отфрлаат соработка со Левица, за ВМРО-ДПМНЕ имаат црвени линии

Дејан Дејан
ДУИ отфрлаат можност за каква било соработка со партијата Левица. Во интервју за албанскиот медиум „Шчип“, најблискиот соработник на Али Ахмети, Артан Груби, вели дека...
Култура

Одбиени уметници на конкурсот на Агенцијата за филм бараат да се објават рецензентите

Дејан Дејан
Објавување на имињата на рецензентите, јавно читање на сценаријата и видливост на копродуцентите на проектите, бара продуцентот и актер, Висар Вишка, чиј филм „ Горчливо...
Македонија Топ вести

Почна судењето против екс претседателот на Кривичен, Панчевски

Дејан Дејан
По 9 месеци од првото закажано рочиште екс претседателот на Кривичен Владимир Панчевски седна во обвинителна клупа и го слушна обвинението според кое одговара дека...
Вести Македонија

Насилниот советник од кабинетот на Чулев се враќа на работа со казна од плата во следните 6 месеци

Дејан Дејан
Во експресно постапување заврши дисциплинската постапка против Зоран Ѓорѓиевски, државен советник во кабинетот на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев поради инцидентот и нападот врз...
Ковид19 Македонија Топ вести

Се шири корона вирусот во функционерските редови на ДУИ

Дејан Дејан
Претседателот на собранието Талат Џафери е хоспитализиран на инфективната клиника. Ова за телма го потврдуваат од неговата партија ДУИ од каде велат дека еден час...
Ковид19 Македонија Топ вести

Бројот на заболени од Ковид-19  се поблсику до 10.000, само денеска 129 нови позитивни

Дејан Дејан
451 починат. Толку човечки животи, но ист број и на семејства кои останале без своите најблиски, ја чинеше досега земјава пандемијата со Ковид-19, од кои...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе