Вести Македонија

ЦУК : Два активни пожари во Велес, гори сува трева и шума

Активен пожарот меѓу селата Караслари и Црквино над месноста Венуле.

Во ппределот гори сува трева и шума информира центарот за управување со кризи од каде додаваат и дека во негово гасење побарана е и воздушна поддршка од страна на општина Велес.

Според информациите на терен интервенираат четворица пожарникари со едно противпожарно возило, а известени се и од Јавното претпријатие „Македонски шуми, Бабуна“.

Според информациите на ЦУК вработените од ова претпријатие не излегле на терен бидејќи возилата не биле исправни и регистрирани.

Од вчера на територија на Велес активен е уште еден пожар меѓу селата Отиштино и Оризари што го гаснат четворица пожарникари со едно противпожарно возило.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

(ВИДЕО/ФОТО) Изгаснат пожар во Лисиче. Можел да зафати и куќи

Дејан Дејан

Триесет членови, 24 министерства и седум потпретседатедели – Црна Гора има нова влада

Дејан Дејан

Убиство на гостиварско Дебреше – застрелан помлад жител на селото

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе