Вести Свет

Германските политичари влегоа во спор за репатријација на невработени Украинци

Копретседателката на владејачката германска Социјалдемократска партија (ГСДП) Заскија Ескен го отфрли предлогот на баварската Христијанско-социјална унија (ЦСУ) да ги врати невработените украински бегалци назад во нивната татковина, јави ДПА.

Коментирајќи го утрешното издание на весникот Аугсбургер Алгемајне, однапред видено од ДПА, Ескен го оспори предлогот на Александар Добринт, кој ја предводи парламентарната фракција на ЦСУ во Бундестагот.

Истакнувајќи дека многу од бегалците се жени и деца, Ескен го истакна недостатокот на установи за згрижување деца.

„Задачата на владата не е да ги спроведува предлозите на грбот на украинските бегалци, туку да обезбеди функционална социјална инфраструктура за сите луѓе кои сакаат да живеат безбедно во нашата земја“, рече таа.

Портпаролот на пазарот на трудот, Мартин Роузман, изјави за истата публикација дека „пречките за украинските бегалци да влезат во работната сила се поради недостигот на установи за згрижување деца, недостатокот на јазични вештини и долгогодишното признавање на нивните професионални квалификации“.

Германија прими илјадници украински бегалци од почетокот на војната во февруари 2022 година, од кои повеќето жени, деца и постари лица, додека Украина ги одврати полнолетните мажи да ја напуштат земјата

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

(ВИДЕО/ФОТО) Изгаснат пожар во Лисиче. Можел да зафати и куќи

Дејан Дејан

Триесет членови, 24 министерства и седум потпретседатедели – Црна Гора има нова влада

Дејан Дејан

Убиство на гостиварско Дебреше – застрелан помлад жител на селото

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе