Вести Свет Топ вести

Десетици загинати и повредени во израелски напад на бегалски камп во Рафах

Министерството за здравство на Хамас објави дека десетици луѓе, меѓу кои и жени и деца, загинале или се повредени во експлозија во бегалски камп во областа Рафах.

Израелските одбранбени сили, во објава на социјалната мрежа Икс, потврдија дека извршиле воздушен напад врз објект на Хамас во областа.

Нападот доаѓа како одговор на вчерашниот ракетен бараж на Хамас кој истрела осум ракети со долг дострел од Рафах кон Тел Авив, што е прв ваков напад од почетокот на годинава.

Хамас ја започна оваа војна на 7 октомври. Хамас избира да ја продолжи оваа војна со тоа што одбива да ги ослободи нашите заложници и продолжува да го напаѓа Израел. Хамас држи 125 наши луѓе како заложници преку нашата граница во Газа. Ние нема да престанеме да се бориме за нивната слобода Ова е она што би го направила секоја пристојна земја во светот, изјави израелскиот воен портпарол, Даниел Хагари.

Хамас соопшти дека израелскиот воздушен напад погодил камп за раселените Палестинци…

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Мажот ја тепал и давел осомничената за двојното убиство во Кратово, соопшти обвинителството

Дејан Дејан

Како да се спречи одливот на лекари – Нема студент на медицина кој не оди на курс по германски

Ако се зголеми цената на струјата, ќе следи тежок период со нов бран поскапувања, предупредуваат од ССМ

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе