Вести Свет

(ФОТО) Илјадници луѓе застанаа во редици по улиците на Тел Авив за да се простат од Ханан Јаблонка

Илјадници луѓе излегоа со израелски знамиња на улиците на Тел Авив за време на погребната поворка на Ханан Јаблонка, чие тело беше извлечено од Газа минатата недела.

Телата на Јаблонка, Мишел Нисенбаум и Орион Хернандез Радукс беа пронајдени во бегалскиот камп Џабалија во северниот дел на Газа, каде израелските војници се борат со милитантите на Хамас.

Раду и Јаблонка, беа убиени додека се обидуваа да избегаат од музичкиот фестивал Нова на 7 октомври, каде напаѓачите убија стотици луѓе.

Нивните тела потоа беа однесени во Газа и вброени меѓу заложниците.

Хамас сè уште држи околу 100 заложници и останките на околу 30 други, откако повеќето од останатите беа ослободени за време на прекинот на огнот минатата година.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Груевски се жали во судот во Стразбур за предметот Тенк – објавено на што се однесува апликацијата и прашањата што треба да ги одговори државата

Дејан Дејан

Summer job како испомош во Бон- како МНР ја испрати поранешната ТВ водителка Бесмира Ејупи во дипломатска мисија

Дејан Дејан

ДЗР: За исто работно место, различни плати во државната адмнинистрација

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе