Борба против Лажни вести Вести Македонија Топ вести

Над 20 нови портали подготвени да креираат лажни вести пред изборите?!

Бројни нови портали креирани од владејачки партии се подготвуваат со лажни вести да атакуваат врз мислењето на граѓаните, предупредуваат маркетинг експертите. Граѓаните треба да отворат четири очи во пресрет на изборите и внимателно да изберат кому ќе му веруваат. Валканата кампања, велат, е одамна почната, а деновиве се интензивира откако е сè појасно дека на овие избори клучен придонес за победникот ќе имаат социјалните мрежи.

Актуелен хит за политички кампањи е „Тик ток“. Но, тука се и Инстаграм и фан страните кои лесно се злоупотребуваат. Шабани укажува дека има неколку генератори кои можат да генерираат нечиј пост да има над милион лајкови, како и провајдери и апликации на кои можат да се купат 10.000 лајкови за еден пост, како и да се додадат лајкови на фан страните на политичарите.

Со вештачката интелигенција, пак, лажните вести и видеата можат многу добро да се изработат и тешко да се препознаат дека не се вистинити. Не постои механизам за да се открие дали нешто е лажно или вистина, во тој случај самите читатели мора да внимаваат многу, секоја информација да ја прифатат со резерва, да не и` веруваат целосно, да не споделуваат сомнителни профили и да се трудат да се запознаат што повеќе со технологијата.

Аналитичарите бараат од партиите на власт да ја сфатат одговорноста и да придонесат за спречување на злоупотребите, затоа што, законски тие можат да се спречат, но потребна е добра волја.

Далиборка Демјанска Цветановска

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Груевски се жали во судот во Стразбур за предметот Тенк – објавено на што се однесува апликацијата и прашањата што треба да ги одговори државата

Дејан Дејан

Кога ќе ја пронајдат ќе треба да одлежи две години затвор мед. сестра за проневерување лекови од онкологија. Апелација ја птоврди пресудата, но таа е во бегство

Дејан Дејан

Summer job како испомош во Бон- како МНР ја испрати поранешната ТВ водителка Бесмира Ејупи во дипломатска мисија

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе