132 починати од коронавирусот во Кина, кулминацијата се очекува за 10 дена

Од последици на коронавирусот во Кина досега починале 132 лицa, а заболени се речиси 6.000. Дополнително се чекаат резултати за 9.239 луѓе кои се со симптоми на короновирусот. Бројот на...

Со редовни прегледи против карционом на грло на матката

Секоја жена треба навреме да ги прави гинеколошките контроли, вели Анета Јовановска на која пред пет месеци и бил дијагностициран рак на матка прв стадиум. Веднаш се реагирало со оперативен...

Старџен планира воведување „шкотска виза“ за да ја поттикне миграцијата по Брегзит

Лидерката на Шкотската  национална партија Никола Старџен планира да воведе „шкотска  виза“ во обид да ја поттикне миграцијата, што ќе биде ограничена со прекинот на слободата на движење по Брегзит,...

Првиот човек на Европскиот совет во посета на Македонија

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел на 24 јануари ќе ја посети Македонија. Мишел в петок во земјава ќе допатува од Албанија, која ќе ја посети истиот ден. Неговите средби...

ПОДГОТОВКИ ЗА ЕП: СЛОВЕНИЈА-МАКЕДОНИЈА 33-28

Претпоследната контрола или првиот  тест во комплетен  состав,сениорите го завршија со пораз во Словењ Градец.Словенија во дебито на новиот селектор Љубомир Врањеш победи со 33-28.Освен  изедначените, воведни 15-на минути,Македонскиот состав...

Близнаците Анастасија и Габриел првите бебиња родени во 2020-та година

Близначињата Анастасија и Габриел се првите бебиња што се родија годинава во Скопје на клиниката за гинекологија и акушерство. Министерот за здравство, Венко Филипче уште вчера информацијата ја објави на...

Истрагата за „Меѓународен сојуз“ финишира, се очекува обвинението од тимот на Рускоска

Маратонски распит на Бојан Јовановски – „Боки 13“ во обвинителството за организиран криминал околу финансикото работење на неговата невладина организација „Меѓународен сојуз“ и парите, околу еден милион евра кои легнаа...

Се бараат итни мерки за заштита на костеновото дрво

Итни мерки за заштита на костеновото дрво од болеста рак на кората, спречување на масовната кражба на костенот и негова промоција како органска храна се пораките упатени од манифестацијата Шарпланинска...

Топ Тема 13.12.2019

https://youtu.be/f0Gks4mgOa8 Гостин во Топ Тема директорот на Државен завод за ревизија Максим Ацевски

Гласачите длабоко поделени на едни од најзначајните избори во Британија

После Втората Светска војна Британците гласаат на најзначајните парламентарни избори во државата. Избираат меѓу премиерот Борис Џонсон и лабуристот Џереми Корбин, првиот им ветува излез од ЕУ до крајот на...