Вести Македонија

Замина еден од столбовите на нашата современост – Силјановска-Давкова на комеморацијата за Стојан Андов

Замина првиот претседател на Собранието во демократска Македонија, избран на првите повеќепартиски избори, стамен столбник на нашата современост кој што даде сериозен придонес во политичкиот, државниот и општествениот развој во последните три децении, забележа претседателката Гордана Силјановска- Давкова на комеморативната седница по повод смртта на Стојан Андов, поранешен претседател на парламентот.

Политиколог, новинар, публицист, писател, кој што ја промислуваше македонската и меѓународната сцена, при тоа што е од особена важност и за културниот идентитет на македонскиот народ, соживотот на сите македонски граѓани без разлика на нивната верска, идеолошка и национална припадност, соработката со соседите и светот врз односи на рамноправност, давајќи голем придонес на културата на сеќавањето како предуслов за подобро утре на сите.

„Не можам, а да не потсетам дека мирното раздружување од Југославија меѓу останатото им го должиме и на државниците како Глигоров, како Петар Гошев, како Стојан Андов, како Абдурам Алити и требаше да помине многу време за да ја видиме нивната вредност. Замина угледен сојузен функционер во поранешната заедничка држава, дипломат кому му се доверуваа најсуштествените задолженија на меѓународен план, кој што беше член на сојузните влади во два мандата, кој што го прекрстари светот како задолжен за односи со земјите во развој и со европската економска заедница, претходничката на Европската Унија, кој што во име на сојузната Влада го потпиша договорот за соработка со европската Економска зедница, што значи првата земја, што започна преговори со Европската зедница бевме ние, а преговарачот беше господинот Стојан Андов, по што кон него почна еден интересен идеолошки напад во смисла дека на меѓународен план почнал да ја оспорува неврзаната политика на тогашна Југославија“, рече претседателката Гордана Силјановска-Давкова на комеморацијата за Андов. 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Тендерџијата Чифлигароски во бегство, неговите директори добија по две години затвор

Сашо Чавдаров

Со ребалансот ВМРО-ДПМНЕ не предвидува зголемување на минималната плата, велат од СДСМ

Дејан Дејан

Затворен е граничниот премин Богородица

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе