Вести Македонија Топ вести

Онлајн регистрирани 13.000 гласачи, се бара итна смена на раководствата на општинските организации на СДСМ

Итна смена на раководствата на општинските организации и месни комитети, бара членството на СДСМ, револтирано од нивното присуство на средбите со кандидатите за претседател. Голем дел од вината за поразот на изборите гледаат токму во нив, а велат дека сега средбите токму тие ги организираат и си покануваат кого сакаат, со што се оневозможува да се чујат забелешките на луѓето од базата.

Членството бара и да се прекинат партиските експерименти во изборот на општинските кадри, кои потоа ја злоупотребуваат позицијата, глумат локални моќници и си вработуваат роднини.

Во меѓувреме, четворицата кандидати за претседател имаат поединечни средби со членството низ цела Македонија, а ќе имаат и осум соочувања.

Кандидатот Деспотовски води кампања и на фејсбук, порачувајќи да не се дозволи да продолжи практиката од 2021 година, да се наметнуваат „готови“ решенија без дебата. Петровска најавува централизирано финансирање на општинските организации, Венко Филипче враќање на комуникацијата со членството, Бајдевски отворени листи за избор на партиските органи.

Досега, онлајн се регистрирале 13.000 членови на партијата, додека регистрираните во општинските организации ќе се бројат утре, по завршувањето на пријавувањето. Партиските избори ќе се одржат следниот викенд, на 30 јуни.

Далиборка Демјанска Цветановска

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Mерките и активностите на надлежните државни институции не се доволно ефикасни и ефективни за вклучување на жените од руралните средини на пазарот на труд

Дејан Дејан

Башким Бесими е нов заменик претседател на Советот на јавните обвинители, истрагата за неговиот претходник Мемети и врховнот судија Георгиев е на крај

Дејан Дејан

Новата Влада скрои рекорден буџет, планира да потроши речиси 5, 9 милијарди евра, ќе скокне и јавниот долг

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе