Вести Македонија

Ралпоски во „Топ тема“: Законот за организација на работата на органите на државната управа е добредојден, добивме уверувања дека ќе нема отпуштања на работници

Малку поразлично ја гледаме оваа трансформација на министерствата, затоа што ние претходно, на 1 мај, побаравме од сите политички партии да излезат пред нас со програмите кои што нè засегаат нас, како работници. Дојдоа на 1 мај, ги објаснија овие реформи што ги сакаа да ги направат, истакна Благоја Ралпоски, претседател на Конфедерација на слободни синдикати (КСС), во вечерашната дебата во „Топ тема“ на Телма ТВ.

„Прво, како синдикати, ние сме загрижени дали ќе има отпуштања, дали ќе има намалувања на работните позиции. Не, нема да има. Тоа ќе биде класично преземање, преземање преку Влада, со систематизации во новите министерства со цели сектори. Такви уверувања добивме, така да во тој дел ќе нема никакви отпуштања од работните места“, изјави Ралпоски.

Според него и КСС, реорганизацијата на работата на органите на државната управата е добредојдена во државата.

„Затоа што знаеме дека во изминатите седум години, ние како Синдикат не бевме уважени во социјалниот дијалог, протестиравме и тоа беше самоволие на оние кои го водеа синдикатот или власта. Сега буквално го отвораме оној трипартитен социјален дијалог, каде што синдикатите самостојно треба да се изборат во делот што им припаѓа. Тоа е поттик за нас синдикатите, Колку сме посилни, толку повеќе да се избориме за работничките права“, смета Ралпоски.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Тендерџијата Чифлигароски во бегство, неговите директори добија по две години затвор

Сашо Чавдаров

Со ребалансот ВМРО-ДПМНЕ не предвидува зголемување на минималната плата, велат од СДСМ

Дејан Дејан

Затворен е граничниот премин Богородица

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе