Вести Свет

Водачот на нападот на Капитол Хил во 2021 година осуден на повеќе од седум години затвор

Тејлор Џејмс Џонатакис од американската сојузна држава Вашингтон, кој за време на немирите на Капитол Хил на 6 јануари 2021 година користеше мегафон за да организира напад врз полицајци, денеска е осуден на повеќе од седум години затвор.

Американскиот окружен судија Ројс Ламберт рече дека видеата покажале дека Џонатакис играл водечка улога за време на немирите, поттикнувајќи ја толпата да ја нападне полицијата и издавајќи команди и инструкции.

Во секоја бесна толпа има водачи и следбеници. Господинот Џонатакис бил лидер. Тој знаеше што прави тој ден, рече судијата пред да го осуди обвинетиот на седум години и три месеци затвор.

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

ДИК по обработени 99%: Предност од 182.386 гласови на Силјановска пред Пендаровски

Дејан Дејан

Резултати од прв изборен круг: Силјановска и Пендаровски во втор круг

Дејан Дејан

ФОТО ВЕСТ: Втор круг реприза од 2019-та, Силјановска и Пендаровски

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе