Вести Македонија

Мицкоски: Подготвен сум да го објаснувам нашиот предлог за хрватскиот модел пред секого и секаде, било на лидерска, било на дуел

ВМРО ДПМНЕ одбива да е дел од работните групи за уставните измени. Лидерот Мицкоски вели дека е подготвен да го објасни предлогот Македонија да го преслика хрватскиот модел за внес на Бугарите во Уставот, но нема намера да се објаснува по работни групи.

Јас сум подготвен да го објаснувам овој наш предлог пред секого и секаде. И тука немам никаква дилема. Така што ако бидам поканет на една таква лидерска средба, без разлика кој ќе ја организира, ќе појдам и ќе го образложам овој предлог. Дали тоа ќе го направи Стево Пендаровски, дали сака Димитар Ковачевски тет а тет да седнеме па да му објаснам, дали сака во поширок состав, бидејќи ја преставува владата на ДУИ поддржана од неговата партија, па можеби тие ќе треба да му го чуваат стравот. Како ќе одлучат така. Јас сум подготвен да отидам и сето тоа го образложам. Немам што да кријам, вака претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за време на денешната посета на општина Бутел одговори на новинарско прашање за тоа дали е подготвен на лидерска средба да го објасни хрватскиот модел на устав, доколку тоа биде побарано.

Мицкоски исто така ја повика власта да се одважи и без да се мистифицира целиот процес и без затворање во канцеларии да прифати консензус за хрватскиот модел кој самите претставници на власта го посочуваа.

„Еве сега конечно нудиме консензус околу хрватскиот модел јавно без да се затвораме, без да седиме во канцеларии, без да мистифицираме, без да криеме ништо од јавноста. Еве велиме ајде господа, одважете се и да седнеме да ја завршиме работата. Како е хрватската преамбула во хрватскиот устав, така да ја направиме преамбулата и во нашиот македонски устав. Стоиме на располагање и еве јавно немаме што да криеме. Сака на дуел, на дуел ќе го збориме. Сакаат лидерска средба, на лидерска ќе го збориме. Каде сакаат, таму ќе го збориме тоа и еве јавно тоа го кажуваме пред цела македонска јавност. Нема што да криеме“ потенцираше Мицкоски.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Норвешка е првата европска земја која е подготвена да го уапси Нетанјаху

Дејан Дејан

Норвешка и Ирска денеска ќе признаат независна палестинска држава

Дејан Дејан

Парламентарни избори 2024 – денеска се прегласува на седум избирачки места

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе