Вести Свет

Финска денеска се приклучува на НАТО Алијансата

Финска денеска официјално ќе се приклучи на Северноатлантскиот сојуз.Приемот на земјата се случи исклучително брзо – ратификацијата беше завршена за помалку од една година. Земјата реши да аплицира за членство во воениот пакт по руската инвазија на Украина на крајот на февруари минатата година и да го напушти досегашниот воено неутрален статус.

Влегувањето на Финска во Организацијата на Северноатлантскиот сојуз значи дека членот 5 од Повелбата на НАТО важи и за Финска. Тој се однесува на колективната одбрана и вели дека „напад врз една членка на НАТО е напад врз сите.

За време на Студената војна, овој принцип ефективно значеше дека Соединетите Држави им гарантираат безбедност на помалите членки против подметната закана на Советскиот Сојуз и неговите европски сојузници во Варшавскиот пакт.

Финска дели граница со Русија во должина од 1.500 километри…

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Делови од Украина без струја – рој од руски дронови врз енергетската инфраструктура

Дејан Дејан

Мицотакис: Пријателите во Северна Македонија треба да сфатат дека заврши предизборниот период, време е да станат сериозни

Дејан Дејан

Не пијте вода од водоводот, заматена е – ЦУК со предупредување до кумановци по синоќешните врнежи

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе