Бајден сè поблиску до номинација за претседателски кандидат од Демократската партија

Поранешниот американски потпретседател Џо Бајден на вчерашните внатрепартиски избори за претседателски кандидат од редовите на Демократската партија, забележа клучна победа во Мичиген, со што се зголемија шансите тој да биде...

ВМРО ДПМНЕ и ДУИ сметаат дека изборните листи на СДСМ-БЕСА се причина за пораз на изборите

Кандидатски листи со стари компромитирани кадри, вака ВМРО ДПМНЕ  и ДУИ го оценуваат изборот на СДСМ и БЕСА . Не се штедеа зборови ниту за носителите на листите. Вмро Дпмне...

Димитров – Соботка: Австрија останува силен поддржувач за почеток на преговорите

Европските интеграции на Северна Македонија и очекувањата од претстојниот Совет на ЕУ беа во фокусот на средбата на министерот за надворешни работи, Никола Димитров со претседателот на Националниот Совет на...

Коронавирусот од Италија се шири низ Европа

Неколку европски држави потврдија дека имаат регистрирани случаи на болни од коронавирусот,очигледно сите поврзани со епидемијата во Италија. Австрија, Хрватска и Швајцарија соопштија дека имаат луѓе заразени со коронавирусот, откако...

Компанија Сити лајт „испумпа“ 210.000 евра од општинската каса на Свети Николе

Раскинат договор од пред осум години за јавно приватно партнерство за улично осветлување „испумпа“ 210.000 евра од општинската каса на Свети Николе. Штипска Алепација откако пресудила во корист на струшката...

ТЕ-ТО ги демантира наводите на Чулев и бара да престане злоупотребата на компанијата во политички цели во предизборен период

Во целост ги демантираме наводите на Министерот за внатрешни работи г-дин Наќе Чулев искажани на прес конференнцијата на 12.02.2020 година. ТЕ-ТО АД достави целосна документација до сите надежни институции со...

Јавните обвинители побараа брзо откривање на лицата кои активираа експлозивна направа во куќа на обвинителката во Кичево

Здружението на јавни обвинители соопшти дека вчерашното поставување на експлозивна направа во куќата на јавниот обвинител во Кичево претставува загрозување на личната сигурност на јавната обвинителка и и членовите на...

Битолската гимназија прослави 75 години од наставата на македонски јазик

Во овие училници пред 75 години се одржа првиот час на  македонски јазик во средно училиште во државата. Од тогаш до денес, гимназијата „Јосип Броз Тито“ во Битола е  синоним...

СОНК бара веднаш да почнат преговорите за Општиот Колективен договор за јавниот сектор

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) бара од Министерството за труд и социјална политика (МТПСП) веднаш да се отпочнат преговорите за потпишување на Општиот Колективен договор за јавниот...

Министерството за култура ја објави Годишната програма за инвестиции

По добиена согласност од Владата, Министерството за култура денеска ја објави Годишната програма за инвестиции во културата. Програмата ќе се реализира со вкупно 209 милиони и 500 илјади денари, сретства...