Вести Свет Топ вести

Северна Кореја повторно испрати балони со ѓубре во Јужна Кореја

Северна Кореја испрати нов бран балони за ѓубре кон својот јужен сосед, при што сестрата на Ким Јонг Ун предупреди на дополнителни реакции доколку Југот продолжи со „психолошката војна“. Балоните претходно беа силно критикувани од Сеул како опасни и се одмазда од Северот за тоа што Јужна Кореја емитуваше антисеверна пропаганда преку звучници во пограничните области и испраќа пропагандни летоци преку границата.

Сестрата на Ким Јонг Ун и владина портпаролка Ким Јо Јонг предупреди дека продолжувањето на емитувањето е „увертира за многу опасна ситуација“. „Силно го предупредувам Сеул веднаш да престане со овој опасен чин“, рече Ким, додавајќи дека Сеул создава „нова кризна средина“.

Југот го предупредува северот да престане да испраќа балони што носат отпад.

Во последниве недели, Северот испрати повеќе од илјада балони полни со ѓубре преку границата, што е одговор на долгогодишната практика на јужнокорејските активистички групи да испраќаат балони носејќи летоци против Северна Кореја во другата страна. насока.

Активисти од Јужна Кореја претходно лансираа балони со кои, меѓу другото, носеа готовина, забранети медиумски содржини, па дури и јужнокорејски закуски забранети на север.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Вчера имало проблем со електроенергетската мрежа во Македонија и можело да има сличен колапс и снемување струја како денеска во половина балкански држави, тврдат во БиХ?

Дејан Дејан

Во Пакистан експлодира бомба крај пат при што загинаа пет војници

Дејан Дејан

Нормализиран сообраќајот на патот Градско – Велес

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе