Вести Македонија

Конференција во чест на 85 години од раѓањето на Ѓорѓи Марјановиќ на Правниот факултет во Скопје

На Правниот факултет „Јустинијан Први“ при УКИМ се одржа конференцијата „Разговори со Ѓорѓи Марјановиќ“, во чест одбележување на 85 години од раѓањето на професорот Марјановиќ, кој почина во 2022.

Конференцијата на тема „Како Македонија може да стане пристојно место за живеење“ е во организација на Фондацијата „Ѓорѓи Марјановиќ“ и Факултетот каде Марјановиќ предаваше Кривично право.

На настанот беа промовирани книгите „Собрани стручни трудови“ од Ѓорѓи Марјановиќ и „Разговори со професорот Ѓорѓи Марјановиќ“ од Бранко Секуловски.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Вчера имало проблем со електроенергетската мрежа во Македонија и можело да има сличен колапс и снемување струја како денеска во половина балкански држави, тврдат во БиХ?

Дејан Дејан

Во Пакистан експлодира бомба крај пат при што загинаа пет војници

Дејан Дејан

Нормализиран сообраќајот на патот Градско – Велес

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе