Вести Свет

Меѓународниот кривичен суд во одговор до САД за налогот за Нетанјаху: „Нашата работа не е да стекнуваме пријатели“

Никој не смее да врши воени злосторства или злосторства против човештвото“, порача обвинителот на Меѓународниот кривичен суд Карим Кан, неколку дена откако тој побара налог за апсење на израелскиот премиер и лидерите на Хамас.

Поради тоа се најде на удар на критики бидејќи бараше издавање на овие налози за апсење за наводни воени злосторства и злосторства против човештвото извршени во Појасот Газа и Израел.

„Нашата работа не е да се дружиме. Не можеме да имаме двојни стандарди“, додаде тој, уверувајќи дека „светот ја следи ситуацијата“ во Газа и Израел.

Кан нагласи дека „Израел има целосно право да го заштити своето население и да ги ослободи заложниците“, но порача дека никој нема право да врши воени злосторства.

Реагирајќи на потегот на Меѓународниот кривичен суд, односно издавање налози за апсење на Нетанјаху како и на лидерите на Хамас, американскиот претседател Џо Бајден рече дека „не може да има равенка меѓу Израел и Хамас“.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Г7 ветија продолжување на поддршката за Украина и побараа прекин на огнот во Газа

Дејан Дејан

Земјоделците да се информираат за заедничката земјоделска политика на ЕУ, порачуваат експертите

Дејан Дејан

САД ѝ се заблагодари на Македонија за достигнатите 2% БДП за одбраната

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе