Вести Свет Топ вести

(ВИДЕО) Зеленски: Путин е луд! – Русите во Харков погодија хипермаркет

Најмалку две лица загинаа денеска во руски напад врз специјализиран трговски центар кој продава градежни производи во Харков, вториот по големина град во Украина во регионот кој повеќе од две недели е цел на руски напади.

„Сигурно знаеме дека две лица загинаа“, рече градоначалникот на Харков Ихор Терехов во пост на социјалната мрежа „Телеграм“.

Гувернерот на регионот, Олех Синехубов, соопшти дека во нападот се повредени четири лица. Тој рече дека две наведувани бомби го погодиле трговскиот центар, по што пожарот зафатил 15.000 квадратни метри.

„Голем број луѓе се исчезнати, а многу се повредени. Нападот се случил во трговски центар со многу луѓе. Ова е чист тероризам“, изјави градоначалникот Терехов.

Пред војната, Харков имаше милион и пол жители. Станува збор за град во близина на руската граница во североисточна Украина и редовно е цел на напади на руските воени сили, кои на 10 мај започнаа копнена офанзива врз целата област Харков.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека се стравува оти во моментот на нападот би можело да има „повеќе од 200 луѓе“.

„Сите служби кои помагаат во гаснењето на пожарот и спасувањето на луѓето се веќе на терен“, изјави Зеленски за „Телеграм“.

Тој на социјалната мрежа „Х“ рече дека денешните руски удари врз Харков се „уште еден пример за руско лудило“ и дека „нема друг начин да се опишат ваквите постапки“.

„Само лудите луѓе како Путин се способни да убиваат и тероризираат луѓе на такви грозоморни начини. Кога ќе им кажеме на светските лидери дека на Украина и е потребна соодветна заштита од противвоздушна одбрана, потребна е вистинска решителност за да се обезбеди ефикасна заштита на животите на нашиот народ, рече Зеленски.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Вчера имало проблем со електроенергетската мрежа во Македонија и можело да има сличен колапс и снемување струја како денеска во половина балкански држави, тврдат во БиХ?

Дејан Дејан

Во Пакистан експлодира бомба крај пат при што загинаа пет војници

Дејан Дејан

Нормализиран сообраќајот на патот Градско – Велес

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе