Вести Свет

Судир во Лондон меѓу поддржувачи и противници на иранската влада

Четири лица се повредени во судирите во Лондон меѓу приврзаниците на починатиот ирански претседател Ебрахим Раиси и неговите противници, а едно е уапсено, соопшти денеска полицијата за немирите во петокот вечерта.

Судирот избувна во Вембли, западен Лондон, за време насобирот во чест на Раиси, кој загина во хеликоптерска несреќа. Демонстрантите се собраа пред просториите каде што се одржуваше собирот и дојде до судир со приврзаниците на властите во Иран.

Во Лондон има голема иранска заедница на дијаспора, од кои повеќето избегаа од земјата по „Исламската револуција“ во 1979 година.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Вчера имало проблем со електроенергетската мрежа во Македонија и можело да има сличен колапс и снемување струја како денеска во половина балкански држави, тврдат во БиХ?

Дејан Дејан

Во Пакистан експлодира бомба крај пат при што загинаа пет војници

Дејан Дејан

Нормализиран сообраќајот на патот Градско – Велес

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе