Вести Свет

Путин со пофалби до воената индустрија во земјата – квалитетно ја исполнувале одбрамбената наредба

Рускиот претседател Владимир Путин одржа состанок со министри и раководители на одбранбени претпријатија за развојот на руската воена индустрија.

Тој го пофали зголемувањето на производството во последните две години, велејќи дека повеќето претпријатија навреме и квалитетно ја исполнуваат државната одбранбена наредба.

„Тоа е добро темпо, висока јачина. Би сакал да ви се заблагодарам вам и на вашите тимови што се справувате со такви задачи, задачи од големи размери“, рече Путин.

Тој ја истакна важноста од создавање ефективна економија, особено во однос на војската.

„Економијата на вооружените сили, која е дел од економијата на целата земја, мора да биде соодветно изградена, така што секоја државна рубља функционира ефективно“, рече Путин.

Руската воена индустрија мора да го забрза воведувањето модерни технологии и иновативни решенија за да биде пред непријателот, нагласи тој.

„Повторно би сакал да нагласам дека мораме постојано да бидеме чекор понапред, постојано да бидеме пред непријателот и тогаш победата ќе биде загарантирана“, рече рускиот претседател.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Вчера имало проблем со електроенергетската мрежа во Македонија и можело да има сличен колапс и снемување струја како денеска во половина балкански држави, тврдат во БиХ?

Дејан Дејан

Во Пакистан експлодира бомба крај пат при што загинаа пет војници

Дејан Дејан

Нормализиран сообраќајот на патот Градско – Велес

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе