Филмови

НОЌ ЗА ПРОСТУВАЊЕ – петок, 19 април 2024 – 22:15

Во Иран, реално-ТВ програма може да ја замени правдата, „Ако даде Господ! Маријам е 22-годишна жена осудена на смрт за убиство на нејзиниот сопруг, 65-годишниот Насер. Бидејќи казната е веќе изречена, единствена која може да и помогне е Мона, ќерката на убиениот, со која Маријам треба да учествува во реалното шоу, како и бројот на гласови за прошка што ги освои од публиката. Ова шоу е снимено за време на Јалда – ноќ за простување, што е и зимска краткоденица, многу важен и почитуван во иранската култура. Филмот е базиран на вистински приказни во кои ТВ студиото служи како судница и место за правда. Во оваа драма, Маријам е таа која мора да моли за прошка и живот. Голема награда од жирито на филмскиот фестивал Санденс 2020 година. За режисерот Масуд Бакши е роден во Техеран, Иран, во 1972 година. Работел како филмски критичар, сценарист и продуцент пред да сними 12 документарни и кратки филмови кои биле наградени на меѓународната сцена. Неговиот прв долгометражен филм Угледното семејство беше прикажан на Канскиот филмски фестивал во 2012 година. Јалда, прошталната ноќ е негов втор долгометражен филм, прикажан на филмскиот фестивал Санденс во 2020 година.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

ТРАУМА ЦЕНТАР – сабота, 25 мај 2024 – 22:15

Дејан Дејан

БАБИЦА – сабота, 25 мај 2024 – 19:15

Дејан Дејан

СИТЕ ПАРИ НА СВЕТОТ – петок, 24 мај 2024 – 22:15

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе