Вести Свет

Фердинанд Маркос Јуниор -Филипините мора да се подготват за зголемување на надворешните закани

Филипинскиот претседател Фердинанд Маркос Јуниор изјави дека земјата мора да биде подготвена  за зголемени регионални тензии околу Тајван и територијални претензии во Јужното Кинеско Море.

Филипините долго време имаат спор  со Кина за Јужното Кинеско Море.

Близината на островската држава со Тајван, исто така, ја става во сферата на интерес на Кина, им рече Маркос на војниците во воениот камп на северот на земјата.

-Надворешната закана станува се поизразена и загрижувачка, затоа мора да бидеме подготвени, изјави Маркос Јуниор.

Тензиите со Кина ескалираа во текот на изминатата година поради честите поморски судири во ексклузивната економска зона на Филипините во Јужното Кинеско Море.

Кина „нема работа“ во филипинската ЕЕЗ, изјави во изјавата секретарот за национална одбрана Жилберто Теодоро.

Денеска, еден ден пред Денот на независноста на Филипините, над стотина демонстранти се собраа пред кинескиот конзулат во Манила барајќи Кина да ја напушти ЕЕЗ на земјата.

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Вчера имало проблем со електроенергетската мрежа во Македонија и можело да има сличен колапс и снемување струја како денеска во половина балкански држави, тврдат во БиХ?

Дејан Дејан

Во Пакистан експлодира бомба крај пат при што загинаа пет војници

Дејан Дејан

Нормализиран сообраќајот на патот Градско – Велес

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе