Вести Македонија

Мицкоски на средба со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Твоја Македонија“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски пред утрешната конститутивна седница на новиот состав на Парламентот, денеска се сретна со пратениците од коалицијата „Твоја Македонија“.

Средба со пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ,,Твоја Македонија”, пред конституирањето на македонското Собрание. Многу работа и резултати кои мора да ги донесеме за Македонија, напиша на неговиот фејсбук профил Мицкоски.

По парламентарните избори на 8 мај, утре ќе се одржи конститутивната седница на Собранието во нов состав. Собранието ќе брои 120 пратеници, но на утрешната седница ќе присуствуваат само 118 пратеници чии мандати се веќе потврдени од Државната изборна комисија и им се издадени уверенија. За два мандати за кои се прегласуваше минатата среда се уште течат жалбените постапки.

За претседател на Собранието ќе биде  предложен Африм Гаши од коалицијата Вреди. Поради кандидатурата за претседател на Собранието, Гаши поднесе оставка од функцијата претседател на Алтернатива.

Во новиот парламентарен состав најмногу пратеници има коалицијата „Твоја Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ – 58, коалицијата За европска иднина предводена од СДСМ има 18 пратеници, коалицијата Европски фронт предводена од ДУИ има исто 18 пратеници, коалицијата Вреди 14, а Левица и ЗНАМ имаат по шест пратеници.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Вчера имало проблем со електроенергетската мрежа во Македонија и можело да има сличен колапс и снемување струја како денеска во половина балкански држави, тврдат во БиХ?

Дејан Дејан

Во Пакистан експлодира бомба крај пат при што загинаа пет војници

Дејан Дејан

Нормализиран сообраќајот на патот Градско – Велес

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе