Вести Македонија

Девојче со сколиоза со хеликоптер пренесено на операција во Турција

Четврт меѓународен транспорт за лекување беше спроведен утрово на 8 – годишно девојче од Охрид кое боледува од сколиоза. По долго конзервативно лекување во Охридската болница и клиничкиот центар Мајка Тереза, комплексноста на болеста била главна причина за истата интервенција да се изврши во Турција.

Осум годишната пациентка со медицински хеликоптер беше пренесена утрово во 6:30 часот од Скопје до Истанбул каде ќе се изврши операција во специјализирана болница за таква патологија.

За време на летот пациентката ја придружуваа и тим од лекари а со неа бидејќи е малолетна патува и нејзината мајка.

Меѓународниот транспорт е успешно извршен.  На осум годишната пациентка ќе се изврши операција која би траела околу 4 часа по што ќе следува рехабилитација. Се очекува да остане во Турција од две недели до еден месец.

Семејството на девојчето ќе го покрие финасискиот дел околу лекувањето. Пациентката боледува од сколиоза – медицинска состојба каде доаќа до искривување на рбетниот столб.

Марија Коцева

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Вчера имало проблем со електроенергетската мрежа во Македонија и можело да има сличен колапс и снемување струја како денеска во половина балкански држави, тврдат во БиХ?

Дејан Дејан

Во Пакистан експлодира бомба крај пат при што загинаа пет војници

Дејан Дејан

Нормализиран сообраќајот на патот Градско – Велес

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе