Вести Свет

(ФОТО) Макрон ја почна тридневната посета на Германија

Претседателот Емануел Макрон пристигна во Германија во прва државна посета на шеф на француска држава по 24 години.

Тридневното патување има за цел да ги нагласи силните врски меѓу традиционалните водечки сили на Европската унија.

Посетата што започна денеска првично требаше да се одржи во јули минатата година, но беше одложена во последен момент поради немирите во Франција по убиството на 17-годишно момче од страна на полицијата.

Париз и Берлин се обидуваат да ги координираат своите позиции за ЕУ и надворешната политика, ова е прва државна посета со целосна помпа по доаѓањето на Жак Ширак во 2000 година.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Бројот на Египќани кои починаа за време на аџилакот во Саудиска Арабија се искачи на 672

Дејан Дејан

Струмичанка измамена за повеќе од 8 000 евра

Дејан Дејан

СДСМ се подготвува за внатрепартиски избори

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе