Вести Свет

Норвешка и Ирска денеска ќе признаат независна палестинска држава

Ирска и Норвешка најавија дека денеска ќе ја признаат палестинската држава, изјави неименуван извор за Ројтерс.

Владата во Даблин синоќа најави прес-конференција на премиерот и на министерот за надворешни работи за текот на денешниот ден, без да наведе што ќе биде тема.

И владата во Осло соопшти дека скандинавската земја ќе признае независна палестинска држава, објави јавниот сервис НРК и дневниот весник Афтенпостен.

Членките на ЕУ – Словенија, Малта и Шпанија во изминатиот период најавија оти планираат да признаат палестинска држава, наведувајќи дека решението за воспоставување на две држави е од суштинско значење за траен мир на Блискиот исток.

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Вчера имало проблем со електроенергетската мрежа во Македонија и можело да има сличен колапс и снемување струја како денеска во половина балкански држави, тврдат во БиХ?

Дејан Дејан

Во Пакистан експлодира бомба крај пат при што загинаа пет војници

Дејан Дејан

Нормализиран сообраќајот на патот Градско – Велес

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе