ОИ ВО ТОКИО ОД 23.07 ДО 07.08.2021

Според јапонските медиуми, домаќините веќе го одредиле новиот датум за почеток на  Олимписките Игри и тоа  од 23. јули до  7. август 2021. Се очекува во текот на следната седмица...

Обезбедeните норми нема да се поништат

Интернационалниот олимписки комитет потврди дека нема да се поништат нормите со кои спортистите до овој момент обезбедиле учество на Игрите во Токио. До сега познати се околу 57 проценти од...

Наскоро ќе се објави терминот за одржување на ЛОИ 2021

Олимписките игри во Токио се дефинитивно откажани, Јапонците бараат начин како да ги санираат финансиските загуби, а Интернационалниот олимписки комитет наскоро ќе го објави терминот на одржување за следната година....

ФРАНЦИЈА:РАНО Е ДА СЕ ОТКАЖЕ ’’ТУР ДЕ ФРАНС’’

Во интервју  за радио Франс Блу, францусата  министерка  за спорт, Роксана Марасино  изјави дека верува оти годинашното издание на најголемата спортска велосипедска манифестација во светот, Тур Де Франс, може да...

ОТКАЖАНА И ГРАНД ПРИ НАГРАДАТА НА ШПАНИЈА

ФИМ  и Дорна Спорт соопштија дека поради пандемијата со корана вирусот и состојбата на Иберискиот полуостров со жалење ја   одложуваат и трката за Гран При на Шпанија што требаше да...

Одложени Олимписките игри во Токио

Олимписките игри во Токио дефинитивно ќе бидат одложени за најмногу една година и тие ќе се одржат следното лето. Поради епидемијата со Ковид 19, Интернационалниот олимписки комитет денеска и официјално...

Две бронзени медали за каратистите на Макпетрол

Викендов во Самобор, Загреб се одржа 29. по ред карате турнир кроација гранд при, со пријавени рекордни 1930 спортисти, од 268 клубови и 22 национални репрезентации.. Каратистите на Макпетрол од...

Дванаесет медали за каратистите на Макпетрол на државното првенство

Викендов во Скопје, се одржа државното првенство во карате за сениори/ки, во поединечна и екипна конкуренција, во дисциплините борби и кати. Ова Државно првенство е критериумско за избор на сениорската...

Младинците на Макпетрол со осум трофеи на шампионатот на балкански земји

Вториот ден Каратистите на Макпетрол и Шампионатот на балканските земји за кадети, јуниори и У-21 во Скопје ги продолжија со успесите од Саботата и освоија вкупно 5 медали – 2...

Каратистите на Макпетрол со 16 медали на турнирите во Скопје

во организациска поставеност два исклучително силни натпревари. Првиот ден во салата Борис Трајковски се одржа традиционалниот турнир во сениорска конкуренција „Трофеј Македонија“, додека во Недела, во салата Јане Сандански се...