Две бронзени медали за каратистите на Макпетрол

Викендов во Самобор, Загреб се одржа 29. по ред карате турнир кроација гранд при, со пријавени рекордни 1930 спортисти, од 268 клубови и 22 национални репрезентации.. Каратистите на Макпетрол од...

Дванаесет медали за каратистите на Макпетрол на државното првенство

Викендов во Скопје, се одржа државното првенство во карате за сениори/ки, во поединечна и екипна конкуренција, во дисциплините борби и кати. Ова Државно првенство е критериумско за избор на сениорската...

Младинците на Макпетрол со осум трофеи на шампионатот на балкански земји

Вториот ден Каратистите на Макпетрол и Шампионатот на балканските земји за кадети, јуниори и У-21 во Скопје ги продолжија со успесите од Саботата и освоија вкупно 5 медали – 2...

Каратистите на Макпетрол со 16 медали на турнирите во Скопје

во организациска поставеност два исклучително силни натпревари. Првиот ден во салата Борис Трајковски се одржа традиционалниот турнир во сениорска конкуренција „Трофеј Македонија“, додека во Недела, во салата Јане Сандански се...

Георгиев и Богосављевиќ победници на турнирот во заврзан шах

Традиционалниот отворен меѓународен турнир во забрзан шах (популарно рапид) Алкалоид 2019 и оваа година со нов рекорден број од 168 учесници од 6 држави, од кои 32 со меѓународни титули,...

Џошуа и Руиз со спортски подадена рака на мерењето

Шест месеци откако Ентони Џошуа беше шокиран од Енди Руиз, утре ќе има шанса за реванш. Тој ќе сака да си ги врати загубените светски титули, но за тоа се...

Вечер на шампиони во Лас Вегас, директен пренос на Телма од 3 часот

Вечерва на програмата Телма ќе можете да проследите нов боксерски спектакл што се одржува во МГМ Гранд гарден арената во Лас Вегас каде шампионот во тешка категорија Дионтеј Вајдер по...

Шаховскиот клуб Алкалоид стартуваше со победа

Шахистите на Алкалоид, успешно стартуваа на годинешниот Европскиот Клупски Куп во Улцињ. Тие во првото коло, со победите на Шанкланд, Криворучко, Ковалев и Недев извојуваа висока победа од 5:1 против...

Макпетрол со четири медали на силниот турнир во Ријека

Каратистите на Макпетрол изминатиот викенд настапија на силниот интернационален турнир „Кроација опен“ во Ријека и освоија четири медали. Витомир Трајковски го освои единствениот златен медал за македонскиот тим во кадетска...

КОЈ ЌЕ БИДЕ КРАЛОТ НА ВЕЛТЕР?ЕРОЛ СПЕНС ЈР. ПРОТИВ ШОН ПОРТЕР,ТЕЛМА НЕДЕЛА 13.00

Љубителите на боксот ќе откријат кој е  најдобриот во велтер категорија  на светот.На рингот во Стејплс центарот  во Лос Анџелес, Ерол Спенс ЈР (25-0, 21 КО) ќе ја брани својата...