Категорија : Uncategorized

Uncategorized Избори 2024

Изборниот процес тече мирно – дел од граѓаните гласаат и за двата избори, а некои само за парламентарни

Дејан Дејан
Навремено и без никакви проблеми тече гласањето во општините Чаир и Сарај. Претседателите на избирачките одбори очекуваат изборниот процес да помине мирно. „Ние започнавме во...
Uncategorized

Осигурителните компании разочарани откако им го укинаа поскапувањето за регистрација

Сашо Чавдаров
Осигурителните компании изразија разочараност откако Владата им го укина поскапувањето на полисите за задолжителна автоодговорност при регистрација на возилата. Стопанската комора, пак, реагира дека се...
Uncategorized Вести Свет Топ вести

Полицијата влезе во кампусот на „УКЛА“: Пропалестинските демонстранти остануваат и покрај наредбите да си заминат

Дејан Дејан
Стотици пропалестински демонстранти останаа зад барикадите во кампусот на Универзитетот во Калифорнија и покрај наредбите на полицијата да го напуштат, додека полициските сили се подготвуваа...
Uncategorized Вести Македонија Најважни

Нов тарифник за враќање на старите цени или поскапа полиса за авто осигурување – одлуката утре

Дејан Дејан
Утре ќе се одлучува што ќе се прави со одлуката на осигурителните компании за поскапување на задолжителната осигурителна полиса. Владини извори за Телма велат дека...
Uncategorized Вести Македонија Најважни

Сено, најлони под керамиди, дупки во подот, искршени ѕидови – гласачко место и плевна под ист покрив во село Путурус

Дејан Дејан
Во срцето на Пелагонија, во Општина Могила, се наоѓа селото Путурус, поим кој за битолчани значи крај на светот, затоа што до него тешко се...
Uncategorized Временска прогноза

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд -Временска прогноза за 25.4.2024

Дејан Дејан
Променливо облачно со повремени врнежи од дожд, локално поројни, проследени со појава на ретки грмежи. На повисоките планини врнежите ќе преминуваат во повремен слаб снег....
Uncategorized Вести Култура Македонија

Телма интервју со Срѓан Драгојевиќ

Дејан Дејан
Духовита, остроумна и храбра, понекогаш сурова и апсурдна, поезија во која може да се пронајде секоја генерација, ќе забележат книжевните критичари за збирката поезија  на...
Uncategorized

Кандидатите на двете најголеми партии во својата кампања само докажуваат дека ќе им бидат продолжена рака, смета Јакимовски

Дејан Дејан
Кандидатите на двете најголеми политички партии во својата кампања само докажуваат дека ќе им бидат продолжена рака во текот на својот мандат, обвини претседателскиот кандидат...
Uncategorized Избори 2024

Таравари: Шест месеци се добар период во кој треба да поминат уставните измени

Дејан Дејан
  Има еден договор меѓу нас, „Вреди“ и ДУИ, не потпишан, туку џентлменски, од пред повеќе месеци, дека европската интеграција би била приоритет за државата....
Uncategorized Избори 2024

Ванковска во Гевгелија и Богданци: Укинување на Охридскиот, Преспанскиот и Бугарскиот договор кои ја влечат нашата татковина надоле

Дејан Дејан
Кандидатот за претседател од Левица, Билјана Ванковска, на денешните средби во Гевгелија и Богданци уште еднаш го повтори цврстиот став искажан за укинување на трите...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе