Категорија : Претседателски избори 2024

Вести Избори 2024 Македонија Најважни Претседателски избори 2024

Најдоцна до 12 мај Собранието треба да ја прогласи Сиљановска Давкова за претседател, тогаш му истекува мандатот на Пендаровски

Дејан Дејан
По официјализирањето на изборните резултати, најдоцна на 12 мај треба да биде свикана собраниска седница за инаугурација на новоизбраната претседателка Гордана Сиљановска Давкова. Таа пред...
Избори 2024 Претседателски избори 2024

Силјановска: Приоритети како претседателка ќе ми биде заедно со Владата да поднесеме барање за итен влез во единствениот европски пазар

Дејан Дејан
Кандидатката за претседател Гордана Силјановска-Давкова присуствуваше на трибина во Кавадарци посветена на економијата. Ветува дека еден од нејзините приоритети како претседателка ќе биде заедно со...
Вести Избори 2024 Македонија Претседателски избори 2024

Мицкоски: Цунамито се крена, на 8 мај ќе ја потопи оваа власт

Дејан Дејан
Денеска народот во Македонија покажа дека си ја сака Македонија и дека секој оној кој го потценува народот прваи голема грешка, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ,...
Вести Избори 2024 Македонија Претседателски избори 2024

Таравари: Разликата не е голема, сè уште не сме одлучиле кого ќе поддржиме во вториот круг

Дејан Дејан
Кандидатот за претседател на здружената албанска опозиција „Вреди“, Арбен Таравари вечерва на прес-конференцијата изјави дека во сите изборни единици каде доминираат Албанци, односно во првата,...
Вести Избори 2024 Македонија Претседателски избори 2024

Ванковска: Рано е да се каже дека трката за претседател е готова

Дејан Дејан
Кандидатката за претседателка на државата предложена од Левица, Билјана Ванковска вечерва изјави дека двојно зголемената излезност во споредба со претседателските избори од 2019 година, зборува...
Вести Избори 2024 Македонија Претседателски избори 2024

Јакимовски го призна поразот: Резултатите се далеку од моите очекувања

Дејан Дејан
Претседателскиот кандидат од коалицијата „Храбро за Македонија“ предводена од ГРОМ, Стевчо Јакимовски, го призна поразот од претседателските избори и ѝ посака среќа во вториот круг...
Вести Избори 2024 Македонија Претседателски избори 2024

Димитриевски: ЗНАМ е трета опција во македонскиот политички блок, позиција што ќе ја потврдиме и надградиме во наредниот период

Дејан Дејан
Денеска ЗНАМ, заедно со сите свои поддржувачи, испишува нова историја на македонската политичка сцена. Можам да потврдам дека се роди третата политичка сила во македонскиот...
Вести Избори 2024 Македонија Претседателски избори 2024 Топ вести

Пендаровски: Со никого нема да правам договор за механичко префрлување на гласови, оние кои не излегоа денеска, ги охрабрувам да излезат на 8 мај

Дејан Дејан
Ги охрабрувам граѓаните кои не излегоа во првиот круг да го дадат својот глас било кому, да учествуваат на 8 мај во вториот круг, затоа...
Вести Избори 2024 Македонија Најважни Претседателски избори 2024

Силјановска Давкова: Ќе соработувам со партијата која ме предложи, но и со владата, опозицијата, невладиниот сектор, медиумите

Дејан Дејан
Запомнете, јас ќе соработувам со партијата што ме предложи, ќе соработувам со премиерот, со министрите, но ќе соработувам и со опозицијата, со невладиниот сектор, со...
Вести Избори 2024 Македонија Претседателски избори 2024 Топ вести

Османи: Фронтот за Европа станува голема локомотива за европската иднина на нашата држава

Дејан Дејан
Европскиот фронт станува една голема локомотива за европската иднина на нашата држава, изјави Бујар Османи, кандидат на ДУИ и коалицијата, на денешните претседателски избори. Тој...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе