Ѕвездата на Монти Пајтон, Тери Џонс почина на 77 години

Ѕвездата на Монти Пајтон, Тери Џонс почина на 77-годишна возраст, соопшти неговиот агент.

Велшкиот актер, писател и режисер почина во понеделникот, откако живееше со деменција од 2016 година.

Во изјавата на неговото семејство се вели: „Длабоко жалиме што треба да го објавиме заминувањето на нашиот сакан сопруг и татко, Тери Џонс“.

Неговиот колега Мајкл Пелин, го опиша Џонс како „еден од најсмешните писатели-изведувачи на својата генерација“.

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ