Зоран Нечев, раководител на центар, Институт за демократија

Барањето на Франција за промена на методологијата е само времена кочница и Еропската унија кога тогаш ќе ги испегла работите кои сега внатрешно ја оптоваруваат. Ова во разговор за Телма го вели Зоран Нечев, од Институт за демократија чија специјалност меѓу другото е проширувањето на ЕУ. Во меѓувреме, смета тој, Македонија мора да продолжи со својата европска агенда бидејќи нема друга опција. Според него она што се случи со процесот на проширување треба да се гледа во поширок контекст.

Со него разговараше Тамара Грнчароска

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ