Жрепка за ЕП во ракомет, директен пренос на Телма од 18:45 часот

Денеска во Виена со жрепка ќе бидат одредени групите за првата фаза од Европското првенство во ракомет во машка конкуренција што следната година ќе се одржи во Австрија, Норвешка и Шведска. Директниот пренос ќе можете да го следите на програмата на Телма и почнува од 18 часот и 45 минути.

Откако успешно ги завршија квалификациите и во групата го освоија првото место, македонските ракометари во пресрет на денешната жрепка се наоѓаат во вториот квалитативен сад заедно со селекциите на Норвешка, Словенија, Германија, Унгарија, Белорусија.

 

САД 1: Шпанија, Шведска, Франција, Данска, Хрватска, Чешка

САД 2: МАКЕДОНИЈА, Норвешка, Словенија, Германија, Унгарија, Белорусија

САД 3: Австрија, Исланд, Црна Гора, Португалија, Швајцарија, Летонија

САД 4: Полска, Русија, Србија, Украина, Босна и Херцеговина, Холандија

 

Уште пред почетокот на жрепката се знае дека не можеме да бидеме дел од Ц и Д групата. Германија веќе е сместена во Ц конкуренцијата што се игра во Трондхајм додека во Д групата Норвешка исто така ќе настапи во овој град.

Данска како носител е дел од Е групата што се игра во Малме, а во Д конкуренцијата во Гетеборг ќе се натпреварува Шведска.

Хрватска исто така е носител и таа е дел од А групата што се игра во Виена, а во Грац во Б конкуренцијата ќе настапува домаќинот Австрија.

Европскиот шампионат за прв пат ќе се игра во нов формат каде 24 селекции ќе бидат поделени во шест групи, а двете првопласирани од секоја ќе го продолжат натпреварувањето.

Континенталното првенство се игра од 10 до 26 јануари и ќе можете да го следите низ директни преноси на Телма.

 

Објавено на
© 2019 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ