Не ја пропуштајте завршницата на првата фаза во Сплит и Пореч

Завршница на првата фаза во групите А и Б од натпреварите на Европското ракометно првенство во Хрватска. Домаќинот Хрватска и светскиот првак Франција се двете репрезентации кои го обезбедија местото во Главната фаза, додека за преостанатите четири места места ќе биде познато по одигрувањето на последното трето коло. Шведска и Исланд од А групата се на добар пат да ја заверат визата за Загреб, додека Србија има минимални шанси. Иста е ситуацијата и во групата Б. Норвешка и Белорусија се многу блиску до пласманот во четвртфиналната фаза, Австрија е аутсајдер.

Двојки 3. коло – А група (Пореч):

Србија – Исланд 18:15 (пренос ТВ Телма)

Хрватска – Шведска 20:30 (пренос ТВ Телма)

Табела:

1. Хрватска 4 бодови

2.Шведска 2

3.Исланд 2

4.Србија 0

Двојки 3. коло – Б група (Сплит):

Франција – Белорусија 18:15

Норвешка – Австрија 20:30

Табела:

1. Франција 4 бодови

2. Норвешка 2

3. Белорусија 2

4. Австрија 0

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ