Витали Манси: Можна ли е демократија на недемократски начин?

1.Тв Телма : Што ве инспирираше да го направите овој филм, посветен на Владимир Путин, филм кој освои Гранд При, минатата година на фестивалот во Карлови Вари, а е направен од Ваши стари материјали, додека бевте соработник на Путин и го следевте неговиот политички подем ?

Очигледно е дека Русија скршна од патот на демократскиот развој и јас бев сведок и дури учесник во тие случувања. Сметам дека е потребно да раскажам за тоа. За општеството да размисли, дали може да се развива демократија по недемократски пат. На некој начин, јас се чувствувам виновен за тоа што се случува. И сакам општеството да размисли, дали може да се спаси демократијата по демократски пат. Затоа овој филм е многу личен за мене.

Витали Манси

2. Тв Телма: Дали после филмот „ Сведоците на Путин “, почувствувавте некаква загрозеност по прашање на Вашата безбедност? Дали имавте притисоци, па решивте со сопругата да заминете во 2015 и да живеете во Латвија?

Знаете, со сопругата ја напуштивме Русија во знак на несогласување со политиката во земјата. Во тоа време конкретно, се случи анексијата на Крим и ни беше очигледно дека така ќе се одвиваат работите. И навистина така се случи како што прогнозиравме. Инаку, опасно е да се спротивставиш на власта во Русија. Тоа е очигледно. Меѓутоа , што се однесува до мојата лична безбедност, јас се обидувам да не рамислувам за тоа. Ви го кажувам тоа, отворено.

Витали Манси

3. Тв Телма: Пред 3 години го реализиравте филмот „ Под сонцето“.Снимен е во Северна Кореја . Зборува за едно семејство кое го исчекува роденденот на тогашниот лидер Ким Јонг- Ил.Колку снимањето во услови на ограничувања од страна на тамошниот систем беше за Вас дополнителен мотив да го претставите реалниот живот во Северна Кореја?

Задача на документарниот филм е да се претстави реалноста на животот. А, задачата на диктатурата е да се сокрие реалноста на животот и од сопствениот народ и од јавноста. Тоа беше спротивно на нашата задача. Верувајте, реалноста во таа земја беше ужасна.

Витали Манси

4. Тв Телма: Живееме во свет кој е политички поделен, а економски зависен. Има бројни предизвици, од глобално загревање до мигрантски кризи. Па, според Вас, каква треба да биде улогата на современиот документарист ?

Целта е секој да се погледне во огледалото на реалноста. И тоа, не матно или искривено и да се најде вистинската точка , во која секој поединец и целата цивилизација можат да се видат и да ја видат реалноста.

Витали Манси

Сотир Трајков

Објавено на
© 2019 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ

Вести

„Медена земја“ од четврток ќе се прикажува во Прилеп Наградуваниот макеонски документарен филм „Медена земја“...