Вардар се доближи на три бода до Шкендија

На стадионот Борис Трајкосвки  во скопско Маџари, Вардар  ја совлада Победа со 3-0  ,што е втор  триумф во низ на вицепрвакот,после гостувањето кај Силекс.Брдаровски во 29  минута погоди за 1-0.Во второто полувреме,Попзлатанов во 67-ма и Исени три минути подоцна, се погрижија за убедлива победа,десетта сезонава за Вардар.Во Тетево,есенскиот шампион Шкендија претпрпе пораз на домашен терен  од Академија Пандев од 0-1.Единсвтениот гол го постигна Крстевски во 26 минута,за осма побед на Академија и втор пораз на актуелниот првак.

ФУДБАЛ         ПРВА   ЛИГА    17.КОЛО

ВАРДАР – ПОБЕДА                                     3-0

ШКЕНДИЈА – АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ   0-1

БЕЛАСИЦА – РАБОТНИЧКИ                 1-2

МАКЕДОНИЈА ЃП – СИЛЕКС                  1-1

ШКУПИ-РЕНОВА                                        1-1

 

ТАБЕЛА  1. ШКЕНДИЈА   37          2.  ВАРДАР   34           3.   АКАДЕМИЈА П. 29

Објавено на
© 2019 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ