УНИЦЕФ со совет да не се намалува бројот на часови за основците

УНИЦЕФ му сугерираат на Министерството за образование, да не го намалува бројот на часови за учениците во основно. Изработиле анализа во која се опфатени повеќе сегменти од образовниот систем, чиј квалитет велат дека е опаднат во последните години. Намалувањето на бројот на часови беше едно од главните ветувања на актуелната влада. Предлог-законот е готов и наскоро ќе биде ставен на ЕНЕР, каде ќе можат свои сугестии да даваат и граѓаните.

 

Објавено на
© 2019 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ